piątek, 2 lutego 2024

„Książka, której nikt nie przeczytał”

 

Owen Gingerich „Książka, której nikt nie przeczytał”

 

Z przyjemnością informuję, że mylą się ci, którzy utrzymują, że O obrotach sfer niebieskich Mikołaja Kopernika to książka, której nikt nie przeczytał. Na uzyskanie pewności w tej sprawie potrzebowałem blisko dziesięciu lat, a kolejne trzydzieści lat zajęło mi staranne udokumentowanie wpływu tego dzieła.

Koniec końców miałem do czynienia z egzemplarzami, których właścicielami byli: święci, heretycy, nic­ponie, muzycy, gwiazdy filmowe, lekarze i maniakalni bibliofile. Jednak najbardziej interesujące są kopie należące niegdyś do astronomów i pokryte ich notatkami. Ukazują one długotrwały proces akceptowania heliocentrycznego kosmosu jako fizycznie realnego opisu świata. Są świadectwem fascynujących bitew, prowadzonych przez astronomów między sobą, jak również działań Kościoła, próbującego pogodzić się z nową rzeczywistością.

Wyłania się z nich pasjonująca opowieść o tym, w jaki sposób bardzo zaawansowany matematycznie traktat z XVI wieku rozpoczął rewolucję może nawet większą niż reformacja i jak egzemplarze tego dzieła przeobraziły się w symbole kultury warte miliony dolarów.

 


Książka na stronie wydawcy:

https://ccpress.pl/ksiazka-ktorej-nikt-nie-przeczytal/3-21-2

Recenzje książki:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/86254/ksiazka-ktorej-nikt-nie-przeczytal

  

Wydawca: Copernicus Center Press

Tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk

ISBN: 978-83-7886-749-4

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 351Brak komentarzy:

Prześlij komentarz