piątek, 23 lutego 2024

„Rozmaite święta zawsze winnego uczczenia godne”

Katarzyna Buczek  „Rozmaite święta zawsze winnego uczczenia godne”

Uroczystości szkolne w czasach Komisji Edukacji Narodowej

Monografia jest kontynuacją rozważań Autorki dotyczących świąt o charakterze państwowym, obchodzonych w szkołach Komisji Edukacji Narodowe, zawartych w publikacji „Nadawać duszom kształt narodowy”. Święta o państwowym charakterze w czasach Komisji Edukacji Narodowej (WUW, Warszawa 2021).

Święta i ich celebrowanie służyły nie tylko upamiętnieniu czy uczczeniu danej osoby lub wydarzenia. Miały także walor dydaktyczny, wychowawczy i poznawczy oraz społeczny i kulturotwórczy. Kształtowały postawy patriotyczne i obywatelskie, uczyły szacunku do własnej historii, tradycji i religii. Utrwalały pamięć o wydarzeniach istotnych z punktu widzenia całego państwa i narodu, jak również o zasięgu bardziej lokalnym, kształtując przywiązanie do „małej ojczyzny” oraz integrując społeczności lokalne i mniejsze wspólnoty, np. szkolne.

To cenna pozycja dla badaczy, przede wszystkim historyków różnej specjalności, zwłaszcza historyków wychowania, nauczycieli i wychowawców oraz dla szerszego grona czytelników zainteresowanych tą tematyką. Niezbędna lektura dla studentów pedagogiki.

Dr hab. Katarzyna Buczek jest wykładowcą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się problemami edukacji w Rzeczypospolitej drugiej połowy XVIII i pierwszych dekad XIX wieku, a także związkami edukacji i sztuk widowiskowych. Autorka monografii: Hugo Kołłątaj i edukacja, Zbiory dydaktyczne Gimnazjum i Liceum Wołyńskiego w Krzemieńcu (1805–1833), „Nadawać duszom kształt narodowy”. Święta o państwowym charakterze w czasach Komisji Edukacji Narodowej oraz artykułów, m.in. w „Kwartalniku Pedagogicznym”, „Rozprawach z Dziejów Oświaty” i „Pamiętniku Teatralnym”.

Publikacja na stronie wydawcy:

Spis treści:

Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego