środa, 19 lutego 2014

"Tajemnica podziemnego lochu"


Ryszard Doroba "Tajemnica podziemnego lochu"


Kilkunastoletni Marek przyjeżdża do swoich kuzynów na wakacje. W niewielkim miasteczku nie ma zbyt wielu atrakcji. Chłopiec pasjonuje się historią. Stąd też jego uwagę przykuwają ruiny zamku znajdujące się na niewielkim wzgórzu. Marek próbuje wyobrazić sobie jak wyglądała budowla w czasach swojej świetności. Zaciekawia go także informacja o tym, że zamek połączony był podziemnym korytarzem z położoną w odległości kilkuset metrów kolegiatą. W czasie zagrożenia korytarzem tym przenoszono kosztowności ze skarbca kolegiaty za zamkowe mury, które dobrze chroniły kościelne precjoza przed żołdakami łupiącymi co jakiś czas miasteczko.

Chłopcy postanawiają odnaleźć wejście do tunelu i przedostać się nim do kolegiaty. Obawiają się jednak, że podziemne przejście może być częściowo zasypane. Marek dowiaduje się od kuzynów, że mieszkający w pobliżu stary nauczyciel historii może udzielić wielu cennych wiadomości niezbędnych do przygotowania wyprawy. W trójkę udają się więc do niego i z wypiekami na twarzy wsłuchują się w bogatą historię czternastowiecznego zamku, który przez długi okres czasu był siedzibą biskupów a podczas wielu wojen został zniszczony przez obce wojska.

Tuż przed planowanymi poszukiwaniami młodzieńcy spostrzegają błękitny namiot rozbity miedzy kolegiatą a zamkiem. Okazuje się, że nie tylko oni zamierzają zejść do podziemnego korytarza, lecz muszą zmierzyć się z dwoma podejrzanymi typami. Chłopcy podejrzewają przybyszów o niecne zamiary i chęć ograbienia skarbca kolegiaty. Postanawiają do tego nie dopuścić, a że odwagi i pomysłowości im nie brakuje możemy być pewni, iż nielegalnym amatorom dóbr kultury problemów nie zabraknie. Do akcji włączą się również dzielni i błyskotliwi funkcjonariusze z miejscowego posterunku Milicji Obywatelskiej.

Powieść zawiera wiele walorów dydaktycznych. Autor próbuje uświadomić młodym czytelnikom, żeby „tworząc teraźniejszość i przyszłość nie zapominać o przeszłości.”[1] W jednym z serwisów internetowych przeczytałem, że książka ta jest gorszą wersją „Wakacji z duchami.” Niestety, muszę się z tym zgodzić. Przewidywalna akcja a szczególnie wyidealizowane postacie funkcjonariuszy MO, nawet mnie (miłośnikowi kryminałów milicyjnych) niezbyt przypadły do gustu. Do dzieła Adama Bahdaja, powieści tej bardzo dużo brakuje.

Zamek opisany przez Ryszarda Dorobę wybudował arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki. Łatwo można ustalić, że jest to jeden z zamków: w Łowiczu, Uniejowie, Kamieniu Pomorskim lub Opatówku. We wszystkich tych miejscowościach istniały wcześniej drewniane grody, w trzech z nich znajdują się kolegiaty, w jednej kościół. Do którego z tych zamków prowadzi tajemniczy podziemny korytarz? Rozwiązanie tej prostej zagadki pozostawiam Czytelnikom powieści „Tajemnica podziemnego lochu.”


[1] „Tajemnica podziemnego lochu,” s. 17.


Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
ISBN: 83-218-0110-2
Rok wydania: 1972
Liczba stron: 130

Moja ocena: 4-/6

7 komentarzy:

 1. A ja polecam książkę z lat szkolnych, którą warto odświeżyć. Jej tytuł to: "Gorycz sławy" i pamiętam że mi się podobała. W skrócie:
  "Czternastoletni Adam Różnicki, chłopiec o nadmiernie wybujałej ambicji, za wszelką cenę usiłuje zdobyć podziw i uznanie swej klasy. To dążenie doprowadza do wielu konfliktów z kolegami, szkołą i domem.
  Przeżycia Adama, ukazane na tle zajmującej, chwilami sensacyjnej akcji, wzbudzą na pewno Wasze zainteresowanie."

  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/81298/gorycz-slawy

  pozdrawiam, Mescalito

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydana w serii międzywydawniczej "Biblioteka Młodych." Ukazało się w niej wiele interesujących powieści. Niestety akurat tej nie posiadam.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest jeszcze wydanie "Naszej Księgarni" z 1966 roku. Na allegro ksiàżkę można kupić za grosze. Mescalito.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne to wydanie z 1966 r., ładniejsze od tego z "BM". Ale raczej kupię wydanie z 1977 - kompletuję serie wydawnicze i brakuje mi m.in. tej książki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się okładka, intrygująca. Jak książka wpadnie w moje ręce chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z dwóch "Tajemnic," które ostatnio recenzowałem, zdecydowanie bardziej poleciłbym mimo wszystko "Tajemnicę zielonej pieczęci." Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Akcja powieści dzieje się w Łowiczu, to tu pomiędzy ruinami zamku i kolegiatą są błonia (park) opisywane w powieści, wspomniany historyk to Jan Wegner mieszkający na Nowym Rynku (trójkątnym), a przede wszystkim Ryszard Doroba pochodził z Łowicza ;-)

  OdpowiedzUsuń