wtorek, 20 lutego 2024

„Szlachta guberni augustowskiej, lubelskiej i radomskiej wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836–1861”

„Szlachta guberni augustowskiej, lubelskiej i radomskiej wylegitymowana

w Królestwie Polskim w latach 1836–1861”

Opracowanie Szlachta guberni augustowskiej, lubelskiej i radomskiej wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836–1861 jest międzyarchiwalną i międzyzespołową pomocą naukową do akt gubernialnych deputacji szlacheckich i gubernialnych marszałków szlachty przechowywanych w archiwach państwowych w Białymstoku, Lublinie i Kielcach. Uwzględnia bowiem występujące między nimi powiązania merytoryczne, a także dla jasności wpisu nawiązuje do wydanej staraniem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w 2000 r. publikacji Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836–18611 opracowanej dla akt genealogicznych przechowywanych w zasobie Oddziału II Archiwum Głównego Akt Dawnych. Stanowi więc ważne uzupełnienie tej publikacji. Oba opracowania zostały oparte na zachowanym wybiórczo, lecz jednorodnym materiale archiwalnym, zamkniętym ścisłym przedziałem czasowym, obejmującym określony zasięg terytorialny i społeczny, a co najważniejsze nawzajem się uzupełniającym. Razem obejmują całościowo zachowany materiał genealogiczny rozproszony w archiwach i spuściźnie aktowej różnych urzędów prowadzących w latach 1836–1861 weryfikację szlachty Królestwa Polskiego. Stanowią więc nie tylko uzupełnienie do herbarzy Adama Bonieckiego, kończącego się na literze M2 i Seweryna Uruskiego doprowadzonego do litery R3 , ale są ponadto jedynym źródłem informacji dla rodzin nieobjętych herbarzami. (ze wstępu)

Strona wydawcy:

Wydawca: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych