wtorek, 12 marca 2019

"Spotkania z Zabytkami" numer 1-2/2019

W najnowszym numerze czasopisma "Spotkania z Zabytkami":

Zapraszając Państwa do lektury numeru 1-2, 2019, odsyłamy po pełny spis treści na stronę internetową, a poniżej przytaczamy słowo wstępne od Redakcji:

„Wrocław i jego zabytki dość często goszczą na łamach »Spotkań z Zabytkami«. W 2016 r. wydaliśmy nawet specjalny numer w całości poświęcony temu miastu, kiedy ogłoszone zostało Europejską Stolicą Kultury. W tym numerze również do niego wracamy, ale tym razem powód jest szczególny: w bieżącym roku dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin obchodzi Profesor Olgierd Czerner – nestor wrocławskiej architektury, wykładowca Politechniki Wrocławskiej, w latach 1956-1965 konserwator zabytków Wrocławia, założyciel i wieloletni dyrektor Muzeum Architektury (1965-1999). Profesor współtworzył powojenny Wrocław, przyłożył rękę, jak sam mówi, do odbudowy po 1945 r. w tym mieście niemal każdego zabytku. Tworzył kryteria kwalifikujące do ratowania tego, co pozostawiła niszcząca wojna. Swoje wspomnienia z bogatego życia na tle towarzyszących mu wydarzeń opublikował w wydanej przez Muzeum Architektury we Wrocławiu dwutomowej biografii »Mój wiek XX« i właśnie jeden z fragmentów, dotyczący odbudowy Rynku Wrocławskiego, zamieszczamy na s. 4-7. Wprawdzie zdaniem Profesora odbudowa starego Wrocławia to przede wszystkim odbudowa wielkich gotyckich kościołów, bowiem to ich bryły oraz wieże decydują o otoczeniu i całym Starym Mieście, a także wyspach, ale do tych tematów może wrócimy w następnych numerach »Spotkań«. Teraz proponujemy jeszcze teksty o zamku książęcym na Ostrowie Tumskim oraz Wrocławskiej Dzielnicy Czterech Świątyń.

W pozostałej zawartości bieżącego numeru godny uwagi jest artykuł (s. 16-27) autorstwa redaktora Wojciecha Przybyszewskiego, który na podstawie licznych materiałów źródłowych dokonuje ważnych ustaleń dotyczących kolekcji dzieł sztuki Aleksandra Orłowskiego z Podola i Michała Orłowskiego z Wołynia. Z kolei Grażyna Bartnik (Muzeum Czartoryskich w Puławach) przybliża nam (s. 28-35) historię puławskich grot Izabeli Czartoryskiej. Niestety, od wielu lat ciąg podziemnych korytarzy w parku w Puławach, mierzący około 150 m długości, jest ze względów bezpieczeństwa zamknięty, mamy jednak nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie udostępniony zwiedzającym. Publikacją artykułu o zabytkowych grotach przyłączamy się do obchodów Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej 2019, ogłoszonego przez Muzeum Czartoryskich w Puławach. (Lidia Bruszewska Zastępca Redaktora Naczelnego)

Spis treści:

"Spotkania z Zabytkami" na Facebooku: