czwartek, 13 lipca 2023

„Opowieści przydrożnych kapliczek ziemi radomskiej”

Zenon Gierała „Opowieści przydrożnych kapliczek ziemi radomskiej”

Stawiane od stuleci na rozstajach dróg, przy mostach, brodach rzecznych, we wsi, na skraju lasu – kapliczki i figury przydrożne jeszcze nie tak dawno były przedmiotem kultu i miejscem uroczystych spotkań naszych pradziadów. Tu zbierali się powstańcy w okresie zaborów, stąd ruszali pielgrzymi… Po latach pamięć ludzka, tak skłonna do upiększeń i przeinaczeń, pomieszała ich losy z tworami wyobraźni i ludową fantazją. Z przydrożnymi kapliczkami związane zostały przedziwne legendy i podania o zakopanych skarbach, o czyhających obok rozbójnikach i pokutujących duszach.

„Opowieści przydrożnych kapliczek ziemi radomskiej” to zbiór barwnych historii z nieco już zapomnianego świata. Pełne regionalnego kolorytu gawędy ukazują kulturę duchową polskiej prowincji, by ocalić ją od zapomnienia. Polecamy tę wyjątkową książkę wszystkim czytelnikom, którym bliskie są tradycje i dziedzictwo kulturowe Polski.

Książka na stronie wydawcy:

Wydawca: Jedność

Rok wydania: 2023