wtorek, 18 lipca 2023

„Księga landwójtowsko-ławnicza Koła”

Staropolskie akta sądowe miasta Koła, przechowywane obecnie w Archiwum Państwowym w Poznaniu, nie były dotąd przedmiotem edycji, choć bez wątpienia stanowią znakomitą bazę do prowadzenia szczegółowych studiów nad ustrojem i społecznością tego ośrodka. W bogatym zbiorze rękopisów z XVI stulecia znajdują się różne typy Książ rejestrujących działalność instytucji samorządu komunalnego: landwójtowsko-ławnicze, ławnicze, radzieckie i wójtowskie. Najstarszy spośród nich, obejmujący lata 1480-1544, prowadzony przez kilkunastu pisarzy prezentujących różną sprawność w posługiwaniu się piórem, mieści głównie bieżącą dokumentację spraw związanych z obrotem nieruchomościami nie tylko w samym mieście Kole, ale także w należących do niego wsiach (Blizne oraz Nagórnej). Uważna lektura tych zapisów, publikowanych w niniejszym tomie zarówno w języku oryginału, jak i w przekładzie polskim, daje nie tylko wgląd w organizację władz miejskich oraz przynależne im kompetencje, ale także pozwala na poznanie ówczesnych mieszkańców Koła i okolicznych miejscowości, ich stosunków rodzinnych, wykonywanych zawodów, kondycji majątkowej, czy wreszcie topografii samego miasta.

Publikacja wydana i sfinansowana przez Gminę Miejską Koło.

Publikacja dofinansowana została przez Wood-Mizer Industries Sp. z o.o. w Kole

Publikacja wydana we współpracy z Archiwum Państwowym w Poznaniu.

Więcej o publikacji:

Wydawca: Avalon