piątek, 28 lipca 2023

„C64 – polskie piksele w grach”

 

Krzysiek Augustyn „C64 – polskie piksele w grach”

Wydanie II. Rozszerzone

 

Zapraszamy w niezwykłą wizualną podróż po polskich grach na komputer Commodore 64 - od lat 80-tych do dzisiaj. Pełna ekskluzywnych wywiadów z twórcami, smaczków, ciekawostek, anegdot i nieznanych faktów.

Lata 90. to na Zachodzie już rządy 16-bitowców, to oczywiście na "ostatni rzut" mieliśmy wysyp znakomitych rodzimych produkcji, takich, których nasi bogatsi bracia gracze z zagranicy zobaczyć nie mogli, bo nie używali już wtedy C64. I te produkcje, jakościowe gry z oprawą godną dzieł demoscenowych, przeszły siłą rzeczy trochę niezauważone w tamtych czasach.Krzysiek „Zep” Augustyn powraca do nich w albumie „C64 – polskie piksele w grach”. Przepięknym wydaniu w formacie 21 x 27,5 cm, z twardą okładką z grafiką Tomasza „Carriona” Mielnika, szytym grzbietem, na ponad 200 kolorowych stronach na kredowym papierze premium 170g Arctic Volume White. Gratis zakładka do książki z motywem Inflexion.

 


Moim drugim komputerem był Commodore 64 podłączony do zielonego monitora marki Neptun 156. Przeskok z ZX Spectrum był ogromny, porównywalny do późniejszej przesiadki z C64 na Amigę. Grafika, najlepszy dźwięk wśród 8-bitowców, najbogatszy katalog gier. Pamiętam, że w pewnym momencie zacząłem patrzeć na datę produkcji gry. To, że były to lata 90. (a nie 80.) od razu zwiastowało wysoką jakość oprawy, szczególnie wizualnej. Programiści z czasem uczyli się wyciskać z komody ostatnie poty. A że lata 90. to na Zachodzie już rządy 16-bitowców, to oczywiście na "ostani rzut" mieliśmy wysyp znakomitych rodzimych produkcji, takich, których nasi bogatsi bracia gracze z zagranicy zobaczyć nie mogli, bo nie używali już wtedy C64. Tak było, nie kłamię! I te gry, jakościowe gry z oprawą godną produkcji demoscenowych, przeszły siłą rzeczy trochę niezauważone w tamtych czasach. Warto do nich teraz powrócić, a album C64 - polskie piksele w grach to znakomite ku temu narzędzie, pełne nieznanych szerzej faktów, opowieści, smaczków i anegdot. Must have! Robert Łapiński, organizator Festiwalu Gier i Popkultury Pixel Heaven

 

Źródło:

https://allegro.pl/oferta/album-c64-polskie-piksele-w-grach-13774053567

Więcej o publikacji:

https://polskigamedev.pl/rozszerzony-album-c64-polskie-piksele-w-grach-zapowiedziany

 

Wydawca: Robert Łapiński / Idea ahead

ISBN: 978-83-964926-9-2

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 404Brak komentarzy:

Prześlij komentarz