sobota, 2 listopada 2013

"Młodość i gwiazdy"


Eugeniusz Paukszta "Młodość i gwiazdy"


Początek lat 70-tych ubiegłego wieku. Wrzesień. Ostatni miesiąc studenckich wakacji. Jola, Zośka, Bożena, Antek i Marek przybywają do leśniczówki zagubionej w puszczy nieopodal Złocieńca. Stąd zamierzają wyruszyć na wędrówkę szlakiem walk na Wale Pomorskim. Nie jest to jednak zwykła wyprawa studencka. Historia o opowiedziana przez starego leśniczego sprawia, że studenci postanawiają przywrócić tożsamość dwojgu żołnierzy pochowanych w bezimiennych grobach. Tymczasowo nazywają ich Cecylią i Janem. Razem z poznanym na zlocie kombatanckim starym wiarusem Wiernikiem starają się, aby na tabliczki przybite na brzozowych krzyżach wróciły prawdziwe imiona tych, którzy polegli za Polskę.

Kilka dziewczyn i chłopaków, sami w lesie… romantyczne spacery, wyznania. Wydawałoby się, że natury nie da się oszukać. A jednak Eugeniusz Pauszta tak skomplikował wzajemne relacje pomiędzy bohaterami, że aby udało uszczknąć coś więcej niż pocałunek biedna Zośka musiała szukać adoratorów poza skromnym gronem kolegów, a Marek tak zapatrzył się na woltyżerkę z cyrku, który zawitał do miasteczka, że podążał jej śladem, zapominając o pozostawionych w leśniczówce przyjaciołach. Pięknie potrafi Paukszta pisać o miłości i moralności.  Odważnie nawet, jak na czasy późnego Gomułki. O wyborach, dylematach i postawach życiowych młodych ludzi, którym pęd do kariery nie przesłonił do końca spojrzenia na życie, również możemy poczytać w powieści.

Eugeniusz Paukszta pisał o sobie: "Sporo lat param się piórem. Niezła sterta książczyn wyrosła na półce. Pojmuję pisarstwo jako bezpośrednio i zawsze związane z ludźmi, stąd potrzeba wiedzy o nich i ukochania ich. Jest tu zawarty bezwzględny postulat uczciwości wewnętrznej, pełnej wiary, w to co się pisze, bez oglądania się na koniunkturę prawa, do indywidualnego wyboru, żądania zaufanie do pisarza.”.[1]

Pisarz  w swoich utworach często poruszał problematykę związaną z Ziemiami Odzyskanymi. W powieści „Młodość i gwiazdy” mamy ponadto wiele odniesień do II wojny światowej, wspomnienia kombatantów przeplatają się z refleksjami młodych ludzi. Autor zadbał również o urozmaicenie książki wątkami sensacyjnymi. Studenci pomagają leśniczemu w walce z kłusownikami oraz wnoszą spory wkład w rozpracowanie afery szpiegowskiej. Uczestniczą także jako statyści w zdjęciach do filmu realizowanego w pobliskim miasteczku.[2] Wszystko to dzieje się w malowniczej scenerii pomorskich lasów i jezior tak ukochanych przez Eugeniusza Pauksztę.Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania: 1972
Liczba stron: 386

Moja ocena: 4+/6


[2] Prawdopodobnie chodzi tu o film „Kierunek Berlin.”

8 komentarzy:

 1. Aż się roześmiałam na widok nazwiska. Ciekawe, czy dużo osób pamięta o jego istnieniu? Wieki temu czytałam "Zatokę żarłocznego szczupaka" i "Minarety bez czarczafów" Niestety, niewiele z książek pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Za jakiś czas umieszczę recenzję bardzo dobrej powieści E. Paukszty "Znak żółwia."
  "Zatokę żarłocznego szczupaka" mam w planach czytelniczych, ale nie mam niestety jeszcze na półce.
  Tu na forum jest wątek o jego książkach:
  http://pansamochodzik.ok1.pl/viewtopic.php?t=692
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł znam, ale książki chyba nie czytałam. Od kilku lat usiłuję czytać "Przejaśnia się niebo", ale dochodzę do momentu kota w gruzach i przebrnąć tego fragmentu nie mogę :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Aaaa, zajrzałam pod podany przez Ciebie link. A jednak Pauksztę czytają ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję! (Pewnie zastanawiasz się teraz czego :D)
  Gratuluję odwagi, odmienności i zaznaczania tego. Niewiele blogerów recenzuje stare książki, większość czyta nowości wydawnicze.
  Jeszcze raz gratuluję i życzę powodzenia w dalszym blogowaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki :)
  To nie jest odwaga. Ja po prostu lubię takie książki.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kupiłam parę lat temu na allegro tę powieść, ale jeszcze po nią nie sięgnęłam. Fajnie, że ktoś czyta stare ramotki :)

  OdpowiedzUsuń