poniedziałek, 11 listopada 2013

"Ząb Napoleona"


Aleksander Minkowski "Ząb Napoleona"


Jarek Obłomski  przyjeżdża na wakacje do małego miasteczka o kwiecistej nazwie Róże. Tam w starym dworku mieszka jego babcia Helena. Zbudowany w 1870 r. drewniany dworek z krużgankami i tarasem otoczony jest wiekowymi dębami. Wymarzone miejsce dla młodego chłopaka, który chce odzyskać spokój po pierwszym zawodzie miłosnym.

Rodzina Obłomskich jest ze sobą skłócona od lat. Babka Jarka nie chciała zgodzić się na małżeństwo rodziców chłopca. Mimo, że Jarek ukończył już piętnaście lat, dopiero po raz pierwszy miał okazję ją odwiedzić. W trakcie pobytu w miasteczku chłopiec odkrywa rodzinną legendę. W 1812 r. do dworku Obłomskich zawitał przejazdem, wracając z Rosji sam Napoleon Bonaparte. Pech chciał, że podczas pobytu w dworze, rozbolał cesarza ząb. Niestety w pobliżu nie było lekarza i usunięcia zęba musiał dokonać miejscowy cyrulik. Pradziad babki Heleny, Baltazar Obłomski schował ten ząb do żelaznej szkatuły. Od tej pory ta szczególna pamiątka po Napoleonie stała się rodzinną relikwią. Kiedy we wrześniu 1939 r. wkroczyły do Polski wojska niemieckiego okupanta, dziadek Jarka ukrył szkatułę z zębem. Później nestor rodu został wywieziony na roboty w głąb III Rzeszy, skąd nigdy nie powrócił. Od tego czasu rodzina Obłomskich bezskutecznie poszukiwała pamiątki.

Jarek postanawia poświęcić swój pobyt u babki Heleny na odnalezienie szkatuły. Nie jest to proste zadanie, tym bardziej, że pamiątką Obłomskich zainteresowana jest także grupka młodych ludzi mieszkających w miasteczku. Szefem tej grupy jest Inga. Po początkowych nieporozumieniach, pomiędzy Jarkiem a dziewczyną nawiązuje się nić sympatii.

Aleksander Minkowski nie byłby sobą, gdyby nie wplótł do fabuły powieści problemów nastolatków, do których przecież adresowana jest ta książka. Kłopoty rodzinne, zdrada, rodząca się miłość, przyjaźń, to elementy których nie zabraknie w powieści. Do książki Minkowskiego wróciłem po ponad dwóch dekadach i muszę się przyznać, że o uczuciowych rozterkach Jarka czytałem już ze znacznie mniejszym entuzjazmem niż w czasach kiedy byłem rówieśnikiem głównego bohatera.

Niestety w „Zębie Napoleona” brakuje mi bardziej rozbudowanego wątku historyczno-poszukiwawczego. Jest on tylko tłem do pokazania relacji między młodymi ludźmi. Na szczęście tło jest na tyle wyraziste, że czasu poświęconego na  lekturę powieści Aleksandra Minkowskiego nie uważam za stracony.


(Książka przeczytana w czerwcu 2013 r.)

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Seria wydawnicza: Klub Siedmiu Przygód
ISBN: 83-10-08313-0
Rok wydania: 1983
Liczba stron: 216

Moja ocena: 4/6

5 komentarzy:

 1. Protoavisie, dziękuję za przypomnienie tej książki, jednej z moich ulubionych - czytałam ją kilka razy i chyba muszę do niej wrócić. Ciekawe, czy spodoba mi się tak samo, jak kiedyś? I kto wie, może to właśnie od niej zaczęło się moje zainteresowanie epoką napoleońską? Albo to może raczej było po "Szatanie z siódmej klasy"? Już nie pamiętam ...
  Miło czyta się Twoje recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Szatan z siódmej klasy" znacznie, znacznie lepszy. Fajnie się wraca do książek po latach. Niby zapomnieliśmy, a jednak w trakcie czytania uchylają się w pamięci od czasu do czasu jakieś szufladki. Pozdrawiam Yvonne i dzięki za wizytę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A mnie akurat "Sztan..." w wersji książkowej trochę rozczarował. Stary film był ciekawszy, bardziej magiczny!
  Szara Sowa

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna książka z moich lat młodzieńczych:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki. Wróciłem niedawno do lektury z lat młodzieńczych: "GRUBEGO" i "ZĘBA NAPOLEONA".Jakie to było wspaniałe życie, swobodne, beztroskie, bezinternetowe, z refleksją.Pozdrawia.

  OdpowiedzUsuń