sobota, 23 listopada 2013

"Gdzie ten skarb?!"


Marta Tomaszewska "Gdzie ten skarb?!"


Trzej chłopcy: Krzysiek, Marek i Jacek marzą o poszukiwaniu skarbów. Po przeczytaniu książki „Królestwo złotych łez” Zenona Kosidowskiego ich wyobraźnię rozpalają historie o skarbie Inków. Nauczyciel geografii, profesor Łęcki podsyca ten płomień opowieściami o indiański kipu, które ponoć zostało ukryte na zamku w Niedzicy. Młodzi odkrywcy marzą o wakacyjnym wyjeździe na południe kraju. Są przekonani, że to właśnie im uda się odnaleźć legendarny skarb.

Chłopcy nie należą do szkolnych prymusów, w dodatku prowadzą szkolną „wojnę” z harcerzami, których z ironią nazywają „ciapciakami.” A to właśnie druhowie organizują wyprawę na Spisz. Nasza trójka zaczyna więc główkować, co zrobić, aby zabrać się wraz z nimi na tę wakacyjną wycieczkę, gdyż z powodu braku pieniędzy nie mogą sami sfinansować podróży. Postanawiają, że zapiszą się do drużyny tylko po to, aby wyjechać na Spisz. Harcerze zgadzają się ich przyjąć tylko pod warunkiem, że wezmą wraz z nimi udział w akcji „Niewidzialna ręka” polegającej na spełnianiu w tajemnicy dobrych uczynków.

Po wielu zabawnych nieporozumieniach chłopcom udaje się wreszcie dopiąć swego. Wsiadają wraz z harcerzami do autokaru i ruszają w drogę. Podczas postoju w Nowym Targu podsłuchują rozmowę dwóch mężczyzn, którzy podobnie jak oni zamierzają odnaleźć skarb. Okazuje się, że zagadkowi osobnicy mają nad chłopcami przewagę, posiadają bowiem tajemnicze kipu.

Harcerskie obozowisko rozbite zostało na wielkiej leśnej polanie. Chłopcy poznając tajniki obozowego życia zaczynają z większym szacunkiem spoglądać na tych, których nie tak dawno nazywali „ciapciakami.” Jednocześnie często wymykają się z namiotów w poszukiwaniu ukrytego skarbu Inków. Błądzą w leśnych ostępach, przeżywają wiele niebezpiecznych przygód, o których dowiecie się sięgając po powieść Marty Tomaszewskiej.

„Gdzie ten skarb?!” to lekko i z humorem napisana historia dla nastolatków. Mimo, że powstała w połowie lat 60-tych XX wieku, wątek ideologiczno-dydaktyczny wypełnia jedynie dalekie tło sprawiając, że bez zmęczenia i z uśmiechem na ustach zamykamy książkę po kilku godzinach lektury. Po książkę Marty Tomaszewskiej powinny sięgnąć osoby, które czytając popularną powieść "Czarne Stopy" ze wzruszeniem wspominają lata swoich harcerskich wojaży. Przygody Krzyśka, Marka i Jacka choć o wiele mniej znane, nie ustępują utworowi Seweryny Szmaglewskiej.
  
(Książka przeczytana w lipcu 2013 r.)

Wydawnictwo: Śląsk
Seria wydawnicza: Biblioteka Szarej Lilijki
ISBN: 83-216-0441-2
Rok wydania: 1984
Liczba stron: 218

Moja ocena: 4/6

6 komentarzy:

 1. Książka wydaje się całkiem ciekawa. "Czarne Stopy" czytałam dawno temu, jednak pamiętam, że bardzo mi się podobały, więc po "Gdzie ten skarb?" sięgnę z wielką chęcią :)

  Ja dopiero zaczynam i zapraszam do siebie, Kahori

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejny raz, Protoavisie, odkrywasz i pokazujesz nieznane mi lądy :)
  I jeszcze na dodatek robisz to w taki sposób, że od razu chce się przeczytać zarówno tę nieznaną książkę, jak i sięgnąć do biblioteczki i wyciągnąć "Czarne Stopy".

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej :) Właściwie to rzadko czytam takie książki, ale czasem myślę, że warto, a swoją recenzją zachęciłeś mnie do sięgnięcia po tę pozycję. Jeszcze się zastanowię, ale czemu nie :)
  Będę zaglądać częściej. Tymczasem zapraszam również do ciebie i pozdrawiam, Avenix

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam nigdy tej książki, ale właśnie takie lektury mają wartości edukacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam jeszcze trochę "nieznanych lądów w zanadrzu" - a przede mną cały ocean zapomnianych książek do przepłynięcia.

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. marta Tomaszewska pisała swietne ksiazki dla młodzieży. Tajemnica bialego pokoju to moja ulubiona ksiazka z dzieciństwa do której potem kilka razy wracałam.

  OdpowiedzUsuń