wtorek, 16 kwietnia 2024

„Historia kuchni polowej”

 

Andrzej Fiedoruk „Historia kuchni polowej”

Na kulinarnym zapleczu armii świata od starożytności do współczesności

 

Książka „Historia kuchni polowej” Andrzeja Fiedoruka składa się z kilkunastu rozdziałów. W pierwszym z nich przenosimy się wraz z autorem do starożytnej Grecji, do czasów kiedy nie istniał żaden system zaopatrywania wojska w żywność, a żołnierze zabierali mieszkańcom terenów, na których przebywali, co im się tylko podobało. Mamy okazje zerknąć do jadłospisu rzymskiego legionisty, odkrywamy sekret, który pozwalał greckim żołnierzom przetrwać dobę bez spożywania posiłku a także poznajemy tajniki diety Spartan. Kolejne strony wypełniają ciekawostki związane z tym jak rozwiązywano sprawy dotyczące aprowizacji wojska za czasów Aleksandra Macedońskiego i Karola Wielkiego. Dowiadujemy się czym pokrzepiali się rycerze biorący udział w wyprawach krzyżowych, żołnierze armii Napoleona Bonaparte, powstańcy styczniowi i listopadowi oraz uczestnicy dwóch wojen światowych.

 


Jak trafnie zauważa Andrzej Fiedoruk: Taktyka i strategia prowadzonych wojen zawsze zależały od możliwości aprowizacyjnych armii i były do nich dopasowane, a to implikowało potrzebę zmian w atakowaniu wroga, obleganiu jego twierdz czy wykonywaniu długich przemarszów. Warto również przypomnieć, że to konieczność zapewnienia zaopatrzenia armii w żywność, która przez długi okres czasu będzie zdatna do spożycia przyczyniła się w z znacznej mierze do powstania i rozwoju takich produktów jak suchary, konserwy czy margaryna.

 


Autor przyznaje jednak, że jego zamiarem nie było przedstawianie problemów związanych z aprowizacją. Bardziej interesuje mnie to, co warzono w wojskowych kotłach i co można było znaleźć w żołnierskich menażkach. No i oczywiście, czym to popijano, bo alkohol był nie tylko środkiem odurzającym dodającym animuszu, ale także często zamiennikiem jedzenia. – czytamy we wstępie do publikacji. Andrzej Fiedoruk spróbował również znaleźć odpowiedź na pytanie, czym posilali się wojacy kiedy ucichł już bitewny zgiełk. Polecam.

 


Andrzej Fiedoruk – socjolog i historyk. Rodowity Białostoczanin. Swoje zainteresowanie wszelkimi aspektami kuchni i jedzenia zaprezentował w ponad 60 publikacjach. W dorobku ma powieści, felietony, eseje, a także powieść sensacyjną. Jeden z recenzentów określił go mianem kucharza publicysty, który przyrządza swe książki na esencjonalnej historii, dosmacza komentarzami i doprawia kulinarnymi dykteryjkami.


Książki na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwosbm.pl/ksiazka/historia-kuchni-polowej

 

Wydawca: SBM

ISBN: 978-83-8348-185-2

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 304Brak komentarzy:

Prześlij komentarz