niedziela, 3 marca 2024

„Uciekaj z Kijowa!”

 

Artur Pacuła „Uciekaj z Kijowa!”

 

W dorobku Artura Pacuły znajdziemy kilka powieści przygodowych adresowanych do młodszych czytelników. Ich uznanie znalazły takie tytuły jak „Gdzie jest korona cara?”, „Gdzie jest dukat króla Zygmunta?”, „Gdzie jest skrytka generała Grota?”, „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” oraz „Gdzie jest dziewczyna z nutami?” Niektóre z nich zdobywały nawet laury w Konkursach na najlepszą Samochodzikową Książkę Roku, organizowanych od wielu lat przez Forum Miłośników Pana Samochodzika. W kolejnych latach w księgarniach zaczęły pojawiać się powieści historyczno-przygodowe tego autora, przeznaczone dla odrobinę starszych miłośników książek: „Dobrowolski i skarb z Meroe” a także „Dobrowolski i diament imperialny”.

 


Czytelnicy, którzy mieli okazję zapoznać się z poprzednimi powieściami Artura Pacuły, tym razem na pewno będą bardzo zaskoczeni. „Uciekaj z Kijowa!” jest bowiem pierwszą w dorobku autora książką sensacyjną dla dorosłego odbiorcy. Akcja powieści rozgrywa się przed kilkoma laty na terytorium Polski i Ukrainy. Wychowany na twórczości Zbigniewa Nienackiego autor nie byłby sobą, gdyby głównej osi powieści nie osnuł wokół niezwykle interesującego, historycznego wątku. Sympatyczna dwójka pierwszoplanowych bohaterów, młoda absolwentka Uniwersytetu Kijowskiego – Oksana oraz zdolny i ambitny naukowiec z Krakowa – Jakub Burski, usiłuje odnaleźć zaginione carskie insygnia. Aby natrafić na trop, który doprowadziłby ich do upragnionego celu młodzi ludzie muszą sięgnąć do dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w 1918 roku.

 


Sprawa oczywiście nie jest taka prosta. Aby zbliżyć się choć odrobinę do rozwiązania zagadki   Jakub lub Oksana balansują nawet od czasu do czasu na granicy prawa. Dzięki bohaterom drugoplanowym, nieco fajtłapowatym przedstawicielom kijowskiego przestępczego półświatka, nie brakuje na kartach powieści także akcentów komicznych. Akcja rozgrywa się w Kijowie, później odwiedzamy Kraków i Wrocław, a następnie wraz z bohaterami przenosimy się nawet na chwilę do Czarnobyla. Wartka, dynamiczna akcja, pościgi i strzelaniny, okraszone wciągającą historią sprzed ponad wieku sprawiają, że niezwykle trudno odłożyć książkę na półkę, przed dotarciem do ostatniej strony. Polecam.

 

Recenzje wszystkich powieści Artura Pacuły jak również wywiad z autorem 

znajdziecie na stronach Zapomnianej Biblioteki:

http://www.zapomnianabiblioteka.pl/search/label/Artur%20Pacu%C5%82a

Powieść na stronie wydawcy:

https://www.4em.pl/produkt/uciekaj-z-kijowa

Recenzje książki:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5102033/uciekaj-z-kijowa

 

Wydawca: Oficyna 4eM

ISBN: 978-83-66242-74-6

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 352

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz