środa, 20 marca 2024

„O czarownicy i potworze. Zielonogórskie procesy o czary”

 

Igor Myszkiewicz „O czarownicy i potworze. Zielonogórskie procesy o czary”

 

W 1699 roku postanowienie cesarskiej kancelarii odebrało zielonogórskiemu sądowi prawo wydawania wyroków śmierci w procesach o czary. Nim to się jednak stało, śmierć w płomieniach poniosło ponad dwadzieścia osób. Choć rozwiały się już popioły, pozostały pytania. Co wydarzyło się w XVII wieku w Zielonej Górze? Dlaczego Wiedeń musiał interweniować? I przede wszystkim – dlaczego u progu epoki nowożytnej pomysł spalenia drugiego człowieka żywcem zaczął znów wydawać się innym ludziom rozsądny?

Pierwsza część niniejszej publikacji szuka genezy polowań na czarownice, śledząc drogę kształtowania się wyobrażenia czarostwa w masowej wyobraźni, wzajemne oddziaływanie polityki i religii, kluczowe wydarzenia i dokumenty, akty prawne, papieskie bulle, traktaty demonologów i inkwizytorów. Ukazuje także mechanikę oraz charakterystyczne elementy postępowania sądowego przeciw herezji czarownic.

Część druga poświęcona jest procesom o czary, które miały miejsce w Zielonej Górze.  Na ich przykładzie możemy zobaczyć jak omówione wcześniej zagadnienia i metody wyglądały zastosowane w praktyce. 

 


Igor Myszkiewicz (ur. 1974 r.); absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Na co dzień kustosz i plastyk w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej. Od ćwierć wieku w szeregach Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra, nieco krócej w Stowarzyszeniu Forum Art. Pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych Fantazje Zielonogórskie; autor (Signum Temporis. Zielonogórskie pomniki i rzeźby plenerowe, Galeria Twórców Galera. XX lat rejsu, Krew Bachusa. Opowieści Zielonogórskie, Ilustrowana Kronika Zielonej Góry), a czasem współautor (Monografia Okręgu Zielonogórskiego ZPAP, Nie wszystek umrę, Kronika Zielonogórskiego Rocka) publikacji o lubuskim środowisku kulturalnym i dziejach Winnego Grodu. Ilustrator książek i gier fabularnych, twórca komiksów, m.in. krzepiącej internetowej serii Kryzys Wieku, Zdeptaka (2009-2016), Paprochów Historii. Zielonogórskich podróży w czasie, W SEPII. 

 


Publikacja, w ramach konkursu Lubuskie Wawrzyny 2023, została wyróżniona za walory edytorskie. Książka w podwójnej wersji językowej, polskiej i angielskiej. Projekt został zrealizowany przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.


Źródło:

https://stowarzyszenieforumart.blogspot.com/2023/11/o-czarownicy-i-potworze-zielonogorskie.html

 

Wydawca: Stowarzyszenie Forum Art

ISBN: 978-83-965382-0-8

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 391Brak komentarzy:

Prześlij komentarz