wtorek, 8 października 2013

Mariusz Jaksa Czoba - komentarz do recenzji "Tajemnicy Starych Dunajczysk"


Mariusz Jaksa Czoba to pierwszy autor, który odwiedził naszego bloga. Na początku września miałem przyjemność zrecenzowania jego debiutu literackiego - książki „Tajemnica Starych Dunajczysk.” Zapytałem również autora o jego dalsze plany pisarskie, w tym o to czy jest w nich ujęta praca nad kontynuacją powieści. A oto co Mariusz napisał w komentarzu do recenzji:

Bardzo dziękuję za tak wysoką ocenę powieści. Cieszy mnie ona straszliwie. Dobre słowo o książce jest dla autora jak kroplówka ratująca życie.

Nie jest pewne, czy powstanie kontynuacja. Na razie nie powstaje... Po ukończeniu "Dunajczysk", jakby z rozpędu rozpisałem szczegółowy plan drugiej części (rozgrywającej się w innym zakątku Polski), ale pisanie powieści porzuciłem i tak jest do dzisiaj...

Samo pisanie lubię, bo to bardzo przyjemny stan, kiedy jest się "Tam" (np. w Starych Dunajczyskach) i ma się wpływ dosłownie na wszystko, np. czy bohater skręci w prawo, w lewo, czy skręci nogę. Słowem, można tworzyć własne, lepsze (?) światy, do których potem przychodzą inni (czytelnicy).

Ale pisanie książki - jeśli wszystko ma się w niej trzymać kupy - trwa długo, a potem trzeba znaleźć wydawcę, wypromować ją i sprzedać. A to jest dla mnie trudniejsze niż napisanie książki. No i wynik jest taki, że "Tajemnica Starych Dunajczysk" nie ma żadnej reklamy, promocji, patronatów medialnych. O jej istnieniu nie wie prawie nikt, nawet ci, którzy chcieliby przeczytać ciekawą książkę przygodową w dobrym stylu.

Gdyby nie łańcuch informacyjny kolejnych czytelników, którzy polecają książkę następnym, o "TSD" nie wiedziałby zupełnie nikt. Może coś się zmieni dzięki takim miejscom w sieci jak ten blog.

Podobno w sercu afrykańskiej dżungli istnieje fabryka samochodów lepszych od rolls royce. Co z tego, skoro nikt na świecie o niej nie wie... ;D

Twórcy tego bloga gratuluję świetnego pomysłu, życzę wytrwałości i sukcesów w budowaniu projektu. Niech ten adres w sieci stanie się podręcznym kompendium książki przygodowej dla każdego (jeśli nie encyklopedią gatunku). I jeszcze raz dziękuję za sympatyczną i wartościową recenzję.


m.j. czoba

http://ksiazkiprzygodowe.blogspot.com/2013/09/tajemnica-starych-dunajczysk-mariusz.html 


O książce „Tajemnica Starych Dunajczysk” możecie również pogawędzić na forum:

http://pansamochodzik.ok1.pl/viewtopic.php?t=1915

8 komentarzy:

 1. Na pewno miło jest usłyszeć/przeczytać takie słowa z ust autora. Ja przyłączam się do życzeń pomyślności:)

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, bardzo miło usłyszeć takie słowa z usta autora.
  Szkoda tylko, że Mariusz Jaksa Czoba zawiesił pisanie drugiej części "TSD." Mam nadzieję, że za jakiś czas wróci do "rozpisanego planu" i będę mógł opublikować recenzję jego kolejnej udanej powieści.

  Dziękuję za życzenia i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysł na pisanie bloga, wprawdzie książki jeszcze nie zdobyłam, ale na forum Pana Samochodzika czytałam o niej same superlatywy. Powodzenia w dalszym pisaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję wizyty autora na bloggu! A za MJ Czobę trzymam kciuki, bo chętnie przeczytam dalszą część TSD!
  Pozdrawiam; REB@
  P.S.. Szkoda, że zmieniłeś tło - tamto było bardziej artystyczno-klimatyczno-tajemnicze. No i się do niego przyzwyczaiłam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki Berto :)

  P.S. Tła od czasu do czasu będę zmieniał. Poprzednie tło było w szablonach bloggera, a bieżące jest już mojego autorstwa. Mam nadzieję, że i następne będą Ci się podobać.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli dałam plamę... ;)
  Pozdr; REB@

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przejmuj się ;) Mam w zanadrzu tajemnicze niespodzianki na tło, które mogą ci się spodobać ;)

  OdpowiedzUsuń