Marta Strzelecka „Ziemianki”
Co panie z dworów łączyło z chłopkami
Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu?
Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas – choć w założeniu przede wszystkim chłopki – fachowego prowadzenia gospodarstwa.
Marta Strzelecka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w nałęczowskiej szkole oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek, zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami i jakie znaczenie miały starania pań z dworów, by zbliżyć do siebie włościanki.
Ziemianki opisują, jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce, jak zmieniało się postrzeganie roli pani domu, osoby wolnej i samodzielnej, oraz jak w ówczesnej rzeczywistości kobiety wspierały się wzajemnie. I jak dużo my, w kolejnych pokoleniach, możemy mieć wspólnego z tamtymi córkami, żonami, partnerkami czy kobietami wybierającymi życie bez mężczyzn.
Opowieść o dawnych podziałach klasowych i wyboistej drodze do emancypacji.
Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu? Autorka pokazuje wielowymiarowy portret ziemianek, które zakładają szkoły i organizują kursy dla kobiet, ale mają do emancypacji „podejście pełne kompromisów”. Same uwikłane w sieć społecznych oczekiwań, kaganek oświaty traktują często jak narzędzie do utrwalania panujących norm. Wydaje się, że wiele bohaterek tej książki chciałoby powtórzyć słowa powieści Giuseppego Tomasiego di Lampedusy: „Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak, jak jest, wszystko się musi zmienić”. Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka książki „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki”
Strzelecka pokazuje ważny moment w historii polski z perspektywy
kobiet. Tego dzieci powinny się uczyć w szkołach.
Bohaterki Ziemianek były aktywne i działały społecznie, a walcząc o
swoje prawa, potrafiły się zjednoczyć ponad podziałami politycznymi. Szkoła w
Nałęczowie jest tego świetnym przykładem: kolektywny wysiłek przedwojennych kobiet
zaowocował stworzeniem miejsca, którego idea wyprzedzała swoje czasy. Anna
Jadowska, reżyserka i scenarzystka.
Książka na stronie wydawcy:
https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133801/ziemianki
Recenzje
książki:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5085655/ziemianki-co-panie-z-dworow-laczylo-z-chlopkami
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 978-83-67790-91-8
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 261
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz