piątek, 22 grudnia 2023

„Szachy pana Marszałka”

 

Tadeusz Dołęga-Mostowicz „Szachy pana Marszałka”

 

Kilka miesięcy temu miłośnicy twórczości Tadeusza Dołęgi-Mostowicza mogli zapoznać się z niepublikowanymi wcześniej tekstami autobiograficznymi i biograficznymi związanymi z tym niezwykle popularnym przed wybuchem II wojny światowej autorem[1]. Koniec 2023 roku zaowocował jeszcze jedną publikacją, w której zamieszczono nieznane teksty Dołęgi-Mostowicza. Tym razem są to głównie materiały, które wyszły spod pióra autora „Kariery Nikodema Dyzmy” po przeprowadzonym przez Józefa Piłsudskiego zamachu majowym.

Najwięcej tekstów publicystycznych Dołęgi-Mostowicza pochodzi z okresu jego pracy w redakcji dziennika Rzeczpospolita”. We wstępie do publikacji Leszek Kamiński trafnie zauważa, że „nie należy w tych tekstach szukać głębszych analiz politycznych, bo nie taki był ich cel. Stanowią one interesujący dokument życia politycznego, ciekawe źródło pokazujące dynamikę ówczesnych sporów i starć publicystycznych”.

W ostatnich latach dzięki staraniom Wydawnictwa Akademickiego Dialog czytelnicy mogli zapoznać się z wieloma tekstami dziennikarskimi Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Zostały wydane one w następujących tomach: „Zły system”, „Niewiasty, bądźcie ostrożne!”, „Panika na Kapitolu”, „Abstynenci z premedytacją”, „Dwór Polski. Kresy i polityka wewnętrzna”, „Dziwna kamienica”, „Lawina komunikatów” oraz „Tadeusz Dołęga-Mostowicz i inni”[2]. Miejmy nadzieję, że to nie koniec odkryć i w kolejnych latach również inne materiały dziennikarskie tego twórcy zostaną wydane w tej znakomitej serii. Polecam.

 


Tadeusz Dołęga-Mostowicz (1898–1939) – najpoczytniejszy polski autor w XX-leciu międzywojennym. Twórca takich nieprzemijających przebojów czytelniczych, jak „Kariera Nikodema Dyzmy” czy „Znachor”. Wbrew powszechnemu mniemaniu wydana w 1932 roku powieść „Kariera Nikodema Dyzmy” nie była jego debiutem jako człowieka pióra. Na przełomie lat 1924/1925 Dołęga-Mostowicz został felietonistą dziennika „Rzeczpospolita”. We wrześniu 1927 roku za swoje cięte i bezkompromisowe publikacje zapłacił ciężkim pobiciem przez „nieznanych sprawców”.

 

Książka na stronie wydawcy:

https://wydawnictwodialog.pl/szachy-pana-marszalka,133,2978.html

 

Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Dialog

ISBN: 978-83-8238-115-3

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 198Brak komentarzy:

Prześlij komentarz