„Tadeusz Dołęga-Mostowicz i inni”
Kariera Dołęgi-Mostowicza. Teksty autobiograficzne i biograficzne o Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu
Dzięki opublikowanym w niniejszym tomie tekstom miłośnicy twórczości Tadeusza Dołęgi-Mostowicza mogą odkryć nieznane fakty z biografii pisarza. Mimo olbrzymiej popularności jaką autor „Kariery Nikodema Dyzmy” czy „Pamiętnika pani Hanki” cieszył się przed wybuchem II wojny światowej, stosunkowo niewiele zachowało się sprawdzonych informacji związanych z jego życiem prywatnym. Pisarz archiwizował niemal wszystkie listy wysyłane do niego przez czytelników i osoby z którymi łączyły go wspólne interesy. Niestety korespondencja ta zaginęła w czasie wojny, stąd też niezwykle cennym źródłem wiedzy o Mostowiczu są teksty publicystyczne, które wyszły spod jego pióra, jak też teksty autorstwa innych osób, w których pisarz odgrywa niepoślednią rolę.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz prowadził bujne życie towarzyskie, był człowiekiem o ujmującej uprzejmości i ciekawym innych ludzi. Miał jednak tendencję do koloryzowania opowieści o sobie, do pewnego uwypuklania, czy wyostrzania niektórych elementów swojej biografii, co czynił zresztą, jak sądzę, nie tyle z potrzeby nadania znaczenia swojej osobie, co raczej z rozmachu znakomitego twórcy fabuł. Pisze we wstępie do publikacji Jarosław Górski. Warto dodać, że w książce zamieszczono ponad sto nieznanych szerzej tekstów. W trakcie lektury miłośnicy twórczości literackiej pisarza będą zapewne nieco zdziwieni, gdyż dowiedzą się, że w bogatym dorobku Mostowicza poza rozmaitymi formami dziennikarskimi, można doszukać się nawet utworów wierszowanych, a nawet libretta pewnej znanej operetki.
W latach 2017-2022 dzięki zaangażowaniu Wydawnictwa Akademickiego Dialog czytelnicy mogli zapoznać się z wieloma tekstami dziennikarskimi najpopularniejszego polskiego autora okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ukazały się one w tomach: „Zły system”, „Niewiasty, bądźcie ostrożne!”, „Panika na Kapitolu”, „Abstynenci z premedytacją”, „Dwór Polski. Kresy i polityka wewnętrzna”, „Dziwna kamienica” a także „Lawina komunikatów”. Publikacja została wydana pod redakcją Jarosława Górskiego, autora biografii Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Parweniusz z rodowodem”[1]. Polecam.
Książka na stronie wydawcy:
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Dialog
ISBN: 978-83-8238-099-6
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 327
[1] Książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza: http://www.zapomnianabiblioteka.pl/search/label/Wydawnictwo%20Akademickie%20Dialog
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz