czwartek, 4 maja 2023

„Historia Grupy MTP w 100 eksponatach”

 

Paweł Cieliczko „Historia Grupy MTP w 100 eksponatach”

 

Historia Grupy MTP w 100 eksponatach to czwarty tom serii, opowiadającej o dziejach Międzynarodowych Targów Poznańskich. To chyba najbardziej fascynująca podróż jaką zaproponował czytelnikom dr Paweł Cieliczko, autor sześciu niezwykłych albumów o historii Grupy MTP.

Poznawanie eksponatów jakie pojawiały się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ostatnim stuleciu, to próba dotarcia do samego sedna istoty targów. Zdumienie budzą prototypy skuterów, motorów, samochodów i przyczep kempingowych, które nigdy nie weszły do sprzedaży. Prześledzić można rozwój technologii rolniczych, od wozów na sztabowych kołach, przez ciągniki na korbę, po rozwiązania tak niezwykłe, jak samolot odrzutowy do upraw agrotechnicznych. Zobaczyć można pierwsze butelki Coca-coli, jakimi Amerykanie demoralizowali socjalistyczne społeczeństwo. Na targach był też obecne radzieckie sputniki, skafander amerykańskiego astronauty, a także księżycowy kamień. Kosmiczne technologie nie są jednak dla nas tak zaskakujące, jak odwiedzenie kopalni węgla kamiennego ze świdrami, wagonikami, taśmą, którą zbudowano na poznańskich targach.

 


Historia Grupy MTP w 100 eksponatach to niesamowita wyprawa w głąb historii poznańskich targów, naszego miasta, ale i technologii, które kształtowały naszą rzeczywistość, a dziś nie pozostało po nich nawet muzealne wspomnienie. Książka Pawła Cieliczko to wspaniała lektura, do której można wielokrotnie wracać, oglądać fotografie, czytać komentarze, wyłączyć się na chwilę ze zgiełku i pędu świata, by zobaczyć jak bardzo się on zmienił w ostatnim stuleciu.

 

Książka na stronie wydawcy:

 https://drugastronapoznania.pl/historia-grupy-mtp-w-100-eksponatach

 

Wydawca: Druga Strona Poznania

ISBN: 9788394886509

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 256Brak komentarzy:

Prześlij komentarz