poniedziałek, 20 czerwca 2022

„Morderstwo nie jest takie proste”

Carla Valentine „Morderstwo nie jest takie proste”

Agatha Christie między kryminałem a true crime

Agatha Christie to jedna z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Okazuje się, że była również ekspertem kryminalistyki. W Morderstwo nie jest takie proste technik patologii Carla Valentine odsłania rozległą wiedzę Agathy Christie, kreując ją niejako na pionierkę kryminalistyki. Christie, tworząc legendarne dziś zagadki kryminalne, korzystała z najnowszych w tamtych czasach technik kryminalistycznych: od balistyki przez toksykologię po analizę odcisków palców, interpretację odcisków stóp lub śladów opon, analizę plam krwi i na etapie autopsji – samych ofiar. W niektórych dziedzinach, zwłaszcza w technice analizy odcisków palców, wprowadzała w fabułę innowacje, zanim zostały one formalnie przyjęte.

Agatha Christie była zagorzałą czytelniczką doniesień prasowych o sprawach kryminalnych, śledziła nowe techniki śledztw i angażowała się w debaty z innymi wybitnymi pisarzami kryminalnymi, wymieniając się pomysłami i informacjami na ich temat. W książce Morderstwo nie jest takie proste Carla udowadnia, jak wielką wiedzą dysponowała jedna z najbardziej uwielbianych pisarek w historii. Książka ta rzuca nowe światło na metody i badania Christie i przybliża kryminalistykę, która wpłynęła na pokolenia pisarzy i naukowców.

Carla Valentine ukończyła studia z zakresu medycyny sądowej i przez lata pomagała patologom w sekcji zwłok, zanim ostatecznie została kuratorem technicznym najsłynniejszego muzeum patologii na świecie – wiktoriańskiego Muzeum Patologii – gdzie zajmuje się przywracaniem 5000 okazów ich dawnej świetności i pokazuje historie zmarłych w inny sposób. Jest członkiem Stowarzyszenia Technologów Patologii Anatomicznej (AAPT), członkiem Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego (RSPH) oraz członkiem stowarzyszonym Sieci Śmierci i Kultury (DaCNet). Jest także prezenterką telewizyjną, konsultantką i mówcą publicznym. Jedną nogą mocno tkwi w przyszłości patologii, a drugą mocno w przeszłości.

Recenzje książki:

Wydawca: Wydawnictwo SQN