czwartek, 2 czerwca 2022

„Szpiedzy i sufrażystki”

 

Krzysztof Beśka „Szpiedzy i sufrażystki”

 

Königsberg (Królewiec), mroźny styczeń 1896 roku. Detektyw Stanisław Berg otrzymuje nowe, na pierwszy rzut oka, niezbyt trudne zlecenie. Pewna kobieta, zaniepokojona zachowaniem swojego męża, emerytowanego oficera, uznaje, że najlepszym sposobem wyjaśnienia sprawy będzie powierzenie śledzenia go prywatnemu detektywowi. Niestety oficer niebawem zostaje zamordowany, a podejrzenie o przyczynienie się do jego śmierci pada na pomocnika detektywa, młodego chłopca Oskara Radtke. Berg jest przekonany o niewinności swego podopiecznego. Za wszelką cenę stara się wyświetlić okoliczności zbrodni i doprowadzić do uwolnienia Oskara. W tym samym czasie na horyzoncie pojawia się dawna znajoma Berga, z którą detektyw odnawia łączące ich niegdyś relacje. Wkrótce jednak dziewczyna niespodziewanie znika. Niebawem społecznością Königsberga wstrząsa wiadomość o zastrzeleniu francuskiego  ambasadora. Detektyw zastanawia się, czy istnieje jakaś nić mogąca łączyć te trzy wydarzenia.



Stanisław Berg, młody łódzki detektyw, chyba już na dobre zadomowił się w mieście nad rzeką Pregel. Mimo planów powrotu do Łodzi, ciągle pojawia się coś, co sprawia, że detektyw zmuszony jest odwołać swój wyjazd. Każda kolejna sprawa, którą rozwiązuje w Königsbergu, jest bardziej skomplikowana od poprzedniej. Na szczęście mężczyzna może liczyć na pomoc swoich wiernych współpracowników. Czytelnicy powieści „Amber Gold” oraz „Duchy rzeki Pregel”[1] mieli już okazję ich poznać. Dobroduszny Roch Ciupa, były pielęgniarz pracujący niegdyś w szpitalu psychiatrycznym, wzbudza szacunek imponującą posturą. Oskar Radtke to mający wiele grzeszków na sumieniu, kilkunastoletni urwis, którego Berg, stara się sprowadzić na dobrą drogę. Jak widać metody stosowane przez detektywa przynoszą zadowalające rezultaty i chłopiec, który otrzymał namiastkę rodzinnego ciepła, nie wałęsa się już po ulicach i nie wyrywa torebek spacerującym damom. Młoda Agnes Lauder to sekretarka i gospodyni „urzędująca” w kamienicy, w której mieści się zarówno biuro detektywistyczne, jak i niewielkie mieszkanko Berga.

Główny bohater powieściowego cyklu, prywatny detektyw Stanisław Berg, jest postacią z krwi i kości. Nie zawsze wszystko mu się udaje, nie raz i nie dwa zdarza mu się porządnie oberwać od kogoś, komu nadepnął na odcisk. Jest jednak ambitny i konsekwentny, dzięki czemu udaje mu się wykaraskać z licznych opresji. Berg lubi swą pracę i towarzyszące jej emocje. Nie nadużywa zaufania osób, które mu powierzyły swoje sprawy. Jest prawy i sumienny, stara się przekraczać pewnych granic. Wokół detektywa nie brakuje pięknych kobiet. On jednak nadal nie potrafi znaleźć tej, z którą będzie dzielił trudy swego niebezpiecznego życia. Na kartach powieści co pewien czas pojawiają się nowi bohaterowie, a nierzadko postacie, które doskonale już znamy zmieniają się w zupełnie inne osoby.

 


Na kartach książki pojawia się jeszcze kilka postaci znanych z poprzednich powieści autora. Nie brakuje pięknych kobiet, w tym tytułowych sufrażystek. To właśnie w ich mieszkaniu, będącym jednocześnie siedzibą redakcji pisma dla nowoczesnych pań, dochodzi do kilku wydarzeń, mających istotny wpływ na rozwój fabuły. Dramatycznych wydarzeń, niespodziewanych zwrotów akcji, bójek i awantur w powieści Krzysztofa Beśki i tym razem nie zabraknie. Kiedy wydaje się, że jakiś etap zostaje przez detektywa definitywnie zamknięty, okazuje się, że jest to zaledwie prolog do kolejnych wyzwań. Łatwo dostrzegalną cechą powieści z tym bohaterem jest pewna komiksowość, a nawet filmowość scen. Nie trudno zauważyć, że sprawny scenarzysta bez wielkiego wysiłku potrafiłby zaadaptować każdą z książek na kilkuodcinkowy serial. Kto wie, być może kiedyś doczekamy się ekranizacji którejś z powieści tego cyklu. Problemem może być jedynie wybór miasta, w którym udałoby się odtworzyć niezwykły klimat Königsberga w schyłkowych latach XIX wieku. Polecam.

 

Powieść na stronie wydawcy:

http://oficynka.pl/pl/p/Szpiedzy-i-sufrazystki/838

 

Wydawca: Oficynka

ISBN: 978-83-67204-41-5

Rok wydania: 2022

Liczna stron: 477




[1] Recenzje powieści Krzysztofa Beśki: „Amber-Gold”: http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2019/11/amber-gold.html oraz „Duchy rzeki Pregel”: http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2021/04/duchy-rzeki-pregel.html


1 komentarz: