piątek, 16 września 2016

Toruń SPACErkiem

Katarzyna Kluczwajd „PierniCZANa orbita. Toruń SPACErkiem”

To pierwsza z serii książ(ecz)ek tematycznych o dziedzictwie kulturowym Torunia, z podstawową dawką wiedzy na dany temat i odniesieniami topograficznymi (charakter przewodnika). To zaproszenie do toruńskiego KOSMOSU (ang. SPACE) zabytków, miejsc intrygujących i symbolicznych, śladów dawnych dziejów i żywej historii przez nas współtworzonej (choćby przez stosunek do tychże zabytków). Mamy w Toruniu sporo cudów. Wynika to nie tylko z historii miasta i jego genius loci, ale i z faktu, że mówią i piszą o nich, malują je, filmują, komentują na tysiące sposobów ludzie z pasją i w Toruniu zakochani. Stanowią oni jeden ze skarbów Torunia.

Książ(ecz)ki mają edukować, rozwijać poczucie tożsamości i związków z miejscem, zachęcać do aktywnego poznawania miasta w sposób inny niż dotychczas. Mają – w przystępny sposób – pokazać szeroki kontekst historyczny wybranych zjawisk kulturowych. Każda z książ(ecz)ek serii składa się z trzech części: PODSTAWOWE PYTANIA, NA TRASIE… (możliwość odwiedzenia / obejrzenia wskazanych miejsc, zwiedzania), …NA ORBICIE (zagadnienia i kwestie różne, także tylko pojęciowe). Wiedza dotyczy historii, ale też czasów najnowszych, z różnymi skojarzeniami, czasem z humorem, zachętą do inwencji własnej  Hasła w częściach NA TRASIE… oraz …NA ORBICIE uporządkowane są alfabetycznie. Książ(ecz)ki można czytać nieliniowo, podobnie jak opracowanie Toruń jest… jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie, którego są w pewnym sensie tematycznym rozwinięciem.

CZY WIESZ…?

Kto pisał o piernikach: wielkie jak puklerz Achillesa, ciemniejące numidyjską cerą, wysadzane korzenną rzeźbą, Matuzalemy pierniczego rodu?

W jakim okresie bomby Hindenburga były najświetniejszym deserem?

Czy toruńskie pierniki zrobiły karierę filmową?

Kostkowanie pierników – co oznacza?

Czy hakatyzm w okresie międzywojennym miał coś wspólnego z piernikami?

Do czego służą legnickie bomby?

Czego (a raczej kogo…) dotyczyła ustawa o ochronie m.in. pierników starych i młodych?

CZANki – co to?

„Słonecznik” piernikowy – do jakiego zabytku się odnosi?

Co wspólnego z piernikami mają zegary ze znanej miejscowej firmy Metron?

Kto napisał: Do Torunia poprzednio zaproszeń nie miałem. / Zaprosili mnie wtedy, kiedy spierniczałem?

ISBN: 978-83-88341-92-2
Rok wydania: 2015

Katarzyna Kluczwajd „Krzyżacka ORBIta. Toruń SPACErkiem”

Druga, po „PierniCZANej orbicie”, publikacja zapoznająca czytelnika z dziedzictwem kulturowym Torunia. Jest to – jak stwierdza autorka –zaproszenie do toruńskiego KOSMOSU (ang. SPACE) zabytków, miejsc intrygujących i symbolicznych, śladów dawnych dziejów i żywej historii przez nas współtworzonej. Tym razem zaprasza autorka do podróży po „krzyżackiej orbicie”, czyli do odkrywania śladów owego zakonu rycerskiego w przeszłości miasta. Poznajemy obiekty związane z zakonem jak ruiny dawnego Zamku Krzyżackiego, czy później z Prusami, jak Dwór Artusa, Poczta Główna, Collegium Maius UMK czy Dom Gutenberga. Jednocześnie zapoznajemy się z „echami grunwaldzkimi”, czyli najrozmaitszymi śladami kultywowania zwycięstwa z 1410 roku, której symbol był wykorzystywany w wojnie propagandowej z Niemcami. Ten mini-przewodnik po krzyżackich śladach w Toruniu zamyka symbolicznie przypomnienie wizyty współczesnych Krzyżaków w Toruniu w 2004 roku, kiedy to gościli w mieście familiarze Zakonu z komturii w Berlinie. Książka warta polecenia każdemu zainteresowanemu przeszłością tego miasta, rozbijająca wiele narosłych stereotypów, bogato ilustrowana.

ISBN: 978-83-943684-1-8
Rok wydania: 2015

Katarzyna Kluczwajd „AStronomiczna orbita. Toruń SPACErkiem”

Kolejny tom z serii mini przewodników po dziedzictwie kulturowym Torunia. Tym razem Katarzyna Kluczwajd zaprasza na spacer śladami Mikołaja Kopernika. Począwszy od domu astronoma prowadzi czytelników szlakiem architektonicznych pamiątek jego czasów i obiektów przywołujących jego imię. Razem z autorką liczymy pomniki Mikołaja Kopernika, szukamy zegara słonecznego, zwiedzamy kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i poznajemy astronomiczną stronę miasta.

Z książki dowiemy się ponadto skąd pochodził ród Koperników, gdzie w Toruniu kwitnie układ słoneczny, jak w Toruniu świętuje się urodziny Kopernika, gdzie można było dostać "żebro Astronoma", czy Krzywa Wieża ma coś wspólnego z Kopernikiem i gdzie jest Narzeczona Kopernika. Całość wzbogacona jest licznymi ciekawostkami astronomicznymi i pięknymi ilustracjami.

ISBN: 978-83-943684-6-3
Rok wydania: 2016