niedziela, 22 czerwca 2014

"Wrocławska Madonna"


Jolanta Maria Kaleta "Wrocławska Madonna"


„Madonna Pod Jodłami” – cenny obraz Łukasza Cranacha Młodszego przez wiele lat zdobił ściany wrocławskiej katedry. W 1943 r. w celu uchronienia go przed nalotami samolotów aliantów został wywieziony z Wrocławia. Kiedy działania wojenne dobiegły końca obraz wrócił na swoje miejsce. Wymagał jednak gruntownej konserwacji. Na początku lat 70-tych ubiegłego wieku pracownicy Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, że odkryli, że znajdujący się w posiadaniu Kościoła obraz jest kopią.

Z uwagi na pełne napięcia stosunki pomiędzy państwem a Kościołem władze duchowne nie chcą zgłaszać tej sprawy do prokuratury. Sekretarz wrocławskiej Kurii ksiądz dr Jan Bednarski prosi o pomoc w odnalezieniu oryginału obrazu swojego przyjaciela - czterdziestoletniego historyka Marka Wolskiego. Ustalono, że obraz prawdopodobnie opuścił granice Polski a związek ze sprawą mają niemieccy księża pracujący niegdyś przy jego konserwacji. Wolski w przebraniu księdza i pod nazwiskiem Bednarskiego przedostaje się do Drezna a później do Wiednia, gdzie usiłuje trafić na ślad zaginionego malowidła. Sprawy nie ułatwiają mu agenci niemieckiej i polskiej służby bezpieczeństwa. Zadanie postawione przed Wolskim staje się bardzo trudne do wykonania.




Mamy w powieści także wątki miłosne, a nawet erotyczne. Większość bohaterów, w tym i Marek korzystają z każdej nadarzającej się okazji aby uatrakcyjnić sobie pełne niebezpieczeństw życie. Okazuje się także, że to nie za mundurem a za sutanną kobiety wodzą rozmarzonym wzrokiem. Każda z niewiast, którą przebrany Wolski spotkał na swojej drodze marzy aby zająć się kilkudziesięcioma guziczkami jego „służbowego stroju.” Trzeba jednak przyznać, że i historyka trafiła w końcu strzała Amora kiedy poznał piękną właścicielkę wiedeńskiej galerii obrazów.

Myślę, że książka niewiele by straciła, gdyby Autorka okroiła nieco opisy cielesnych marzeń i uniesień a uwypukliła nieco warstwę historyczną powieści. W klimacie książki Jolanty Marii Kalety udało mi się odnaleźć echa znakomitego kryminału milicyjnego Anny Kłodzińskiej „Nietoperze.”[1] Powieść jest bardzo dynamiczna, akcja często przenosi się często z miejsca na miejsce. Jesteśmy świadkami, zabójstw, intryg i uczuciowych rozterek. Zaglądamy do gabinetów partyjnych prominentów, oficerów policji oraz do pokojów przesłuchań. Poszukiwania obrazu zaginionej Madonny stały się dla Autorki również doskonałym pretekstem do przeniesienia czytelnika do trudnej polskiej rzeczywistości epoki Gomułki i Gierka. Polecam.


Wydawnictwo: Psychoskok
ISBN: 978-83-63548-16-2
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 210


6 komentarzy:

  1. No patrz, a "W cieniu Olbrzyma" trąciła mi przedwojennym romansidłem i raziła gramatycznymi błędami. Widać autorka się rozwinęła. To może jednak jeszcze coś przeczytam. :)
    Pozdrawiam REB@

    OdpowiedzUsuń
  2. Są i tu wątki miłosne, odniosłem się do nich powyżej w recenzji. Mam już "Duchy Inków" (ktoś pytał o to na forum) - dość gruba pozycja, za jakiś czas przeczytam i opiszę. Ponoć "Kolekcja Hankego" też jest w podobnych klimatach Berto. "W cieniu Olbrzyma" nie mam dzięki Tobie w najbliższych planach. :)

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jakoś bym zniosła te wątki miłosno-erotyczne dla ciekawego tła historycznego ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Kolejna książka, która mnie zainteresowała. Co prawda nie wiem, czy nie irytowałabym się na te wątki erotyczne, ale podoba mi się historyczno-kryminalne tło.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zaintrygował mnie ten opis i przyznaję, że czuję się zachęcona :-) Mam już dość ostatnich nudnawych powieści, które u mnie zalegają...

    OdpowiedzUsuń
  6. Czytałem kiedyś "Operację Kustosz", ale straszna chała to była i jakoś nie mogę się przemóc do kolejnej powieści tej autorki. A szkoda, że z niej taka grafomanka, bo tło wydarzeń jest całkiem interesujące, ale już to w jaki sposób buduje napięcie i relacje między bohaterami jest dla mnie nie do zniesienia :(

    OdpowiedzUsuń