środa, 14 czerwca 2023

Świętokrzyskie regionalia (cz. 150)

Zenon Gierała „Opowieści przydrożnych kapliczek ziemi świętokrzyskiej”

Przydrożne kapliczki i figury stojące na rozstajach dróg są nie tylko perełkami folkloru. To nieme kroniki lokalne, będące wyrazem tradycji chrześcijańskiej, troski o wartości moralne czy duchowe. To znaki pamięci. Były przecież świadkami naszych dziejów i rozwoju kultury w swojej okolicy i to z nimi wiążą się niezwykle ciekawe, dziś już nieco zapominane historie.

„Opowieści przydrożnych kapliczek ziemi świętokrzyskiej” to zbiór legend związanych z historią tego regionu, niesionych od wieków właśnie przez te niewielkie obiekty sakralne. Każda z opowieści, udokumentowana bogatą bibliografią oraz okraszona licznymi reprodukcjami i zdjęciami, chroni cząstkę naszej historii przed zapomnieniem. Polecamy tę wyjątkową książkę wszystkim czytelnikom, którym bliskie są tradycje i dziedzictwo kulturowe Polski.

Książka na stronie wydawcy:

Wydawca: Jedność

ISBN: 978-83-8144-826-0