czwartek, 9 marca 2023

„Życie literackie Warmii i Mazur w latach 1945–1989”

Joanna Chłosta-Zielonka  „Życie literackie Warmii i Mazur w latach 1945–1989”

Jak pisze autorka we Wstępie: „[...] monografia ma na celu skatalogowanie wszystkich zdarzeń literackich objętych wyróżnioną w tytule przestrzenią geograficzną i czasową". Stąd też w pracy omówiono działalność instytucji kulturalnych, funkcjonowanie czasopism literackich, związków, klubów pisarzy. Jednocześnie zaprezentowano dorobek twórczy pisarzy związanych ze środowiskiem olsztyńskim, ilustrując tym samym obszar ich zainteresowań tematycznych. Okazuje się, że działalność środowiska pisarzy do symbolicznego roku 1989 miała przede wszystkim znaczenie kulturotwórcze. Kształtowała obraz historii Warmii i Mazur. Pisarze wpływali na sposób postrzegania świata, edukowali, ukazywali uniwersalne wartości. Praca jest niezwykle cenna, bowiem do tej pory nie powstało dzieło, w którym całościowo omówiono by tytułową problematykę. Dotychczas w odniesieniu do tego tematu ukazały się raczej doniesienia, szkice oraz opracowania bibliograficzne.

Autorka gromadziła materiały przez lata, przeprowadzając rzetelne kwerendy archiwalne, biblioteczne, czasopiśmiennicze, a także rozmowy z żyjącymi pisarzami. Pracę zamykają aneksy, w którym pomieszczono przegląd zawartości literackiej pism: „Warmia i Mazury", „Słowo na Warmii i Mazurach", „Przemiany", „Kormoran Literacki" oraz „Dziennik Literacki". Walor poznawczy publikacji podnosi zamieszczony w publikacji indeks osobowy. Jest to ważna publikacja na rynku regionalnym i niezbędna w edukacji młodego pokolenia.

Książka na stronie wydawcy:

Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

ISBN: 97808307299-684-8