sobota, 4 marca 2023

„W pomrokach wiary”

 

Stefan Grabiński „W pomrokach wiary”

Opowiadania fantastyczne

 

„W pomrokach wiary” to kolejny ze zbiorów opowiadań Stefana Grabińskiego wznowiony przez wydawnictwo CM w serii Polska Fantastyka. W ubiegłych latach wznowiono również inne tomy opowiadań jednego z najwybitniejszych twórców polskiej noweli fantastycznej: „Demon ruchu”, „Księga ognia”, „Niesamowita opowieść”, „Szalony pątnik” i „Na wzgórzu róż”. Czytelnicy mogli sobie również przypomnieć, lub przeczytać po raz pierwszy, powieści Grabińskiego: „Wyspa Itongo”, Salamandra” a także „Klasztor i morze”[1].

Warto dodać, że Stefan Grabiński debiutował właśnie tomikiem „W pomrokach wiary”. Książka ukazała się w 1909 roku nakładem Księgarni Maniszewskiego i Meinhardta we Lwowie. Jak większość dzieł Grabińskiego, również jego debiut został niezauważony przez współczesnych pisarzowi krytyków i czytelników. Na ich uznanie ten urodzony w Kamionce Strumiłowej nieopodal Lwowa pisarz czekał jeszcze 10 lat, do czasu aż ukazał się drukiem słynny zbiór opowiadań „Demon ruchu”.

 


To właśnie sukces opowiadań, których treść osnuta została wokół tematyki kolejowej sprawił, że autor uwierzył w siebie, poszedł za ciosem i wydał następne dzieła. Los okazał się jednak przewrotny. Żadna z kolejnych jego książek nie cieszyła się już takim powodzeniem. Zapomniana przez lata twórczość Stefana Grabińskiego została odkryta ponownie w okresie PRL-u. Na podstawie opowiadań pisarza zrealizowano nawet kilka filmów. W niniejszej edycji „W pomrokach wiary” zamieszczono sześć opowiadań: Puszczyk, Pomsta ziemi, Szalona zagroda, Podzwonne, Wampir oraz Klątwa. Polecam.

Książka na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwocm.pl/stefan-grabinski-w-pomrokach-wiary-opowiadania-fantastyczne-p-633.html  

 

Wydawnictwo: CM

Seria wydawnicza: Polska fantastyka

ISBN: 978-83-66704-67-1

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 100Brak komentarzy:

Prześlij komentarz