piątek, 20 stycznia 2023

„Śmieszne to życie! Ale go żal…”

„Śmieszne to życie! Ale go żal…”

Dzienniki Kazimierza Filara Cz.1 i Cz.2.

Seria „Wielka Wojna – Codzienność Niecodzienności”, t. V

Filar Kazimierz, Szlanta Piotr (oprac.), Boryczko Leszek (współpraca)

Dziennik Kazimierza Filara w dwóch częściach. Autor rozpoczął jego pisanie w pierwszych dniach wybuchu Wielkiej Wojny, służąc wtedy w armii w stopniu ogniomistrza. Dzienniki prowadził aż do momentu swojej śmierci, czyli do 1918 roku. „Dzień po dniu przedstawia Kazimierz Filar swoje wojenne przeżycia, patrząc na siebie z dużym dystansem i poczuciem humoru, nie epatując opisem dramatycznych przeżyć, grozą wojny czy niewyobrażalnie ciężkimi warunkami bytowymi” – czytamy we wstępie.

Wydawnictwo zawiera liczne fotografie, które zostały przekazane następnym pokoleniom przez siostrę Kazimierza Filara – Zofię Bernhardt.  Dzienniki i zdjęcia zapisane w formie cyfrowej zostały przekazane Archiwum Narodowemu w Krakowie przez rodzinę autora.

Publikacja na stronie wydawcy:

Wydawca: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

Seria wydawnicza: Wielka Wojna – codzienność niecodzienności