wtorek, 18 października 2022

„Organizacja grodowa w drugiej monarchii piastowskiej”

Krzysztof Fokt „Organizacja grodowa w drugiej monarchii piastowskiej”

Studium krytyczne

Książka Organizacja grodowa w drugiej monarchii piastowskiej. Studium krytyczne pióra Krzysztofa Fokta ukazała się jako siódmy tom serii Maiestas – potestas – communitas, w ramach której publikujemy rozprawy poświęcone zagadnieniom dotykającym istoty mechanizmów władzy we wczesnośredniowiecznej i wczesnonowożytnej Polsce.

Autor podejmuje próbę obalenia zespołu szeroko akceptowanych przez historyków, prawników i archeologów hipotez dotyczących organizacji zarządu terytorialnego w Polsce w czasach tzw. drugiej monarchii piastowskiej (około 1040–1181). Wykazuje przy tym, że koncepcja ta  – określana przez niego mianem prowincjonalno-kasztelańskiej, ciesząca się już właściwie statusem aksjomatu –  swoją szczególną rangę w dyskursie naukowym zawdzięcza głównie spójności, jaką nadali jej wybitni polscy mediewiści, oraz brakowi alternatywy, nie zaś faktycznej niepodważalności i osadzeniu w rzeczywistości historycznej. Krzysztof Fokt nie tylko dekonstruuje utrwalone schematy myślenia o organizacji grodowej, ale przede wszystkim przedstawia autorską kontrpropozycję rozwiązania tego istotnego problemu badawczego, a także zarys konsekwencji postulowanej na kartach książki zmiany postrzegania drugiej monarchii piastowskiej dla studiów nad ustrojem tego władztwa.

Prezentowane naszym Czytelnikom studium – zwięzłe, a przy tym precyzyjne, poparte głębokim namysłem badawczym i bogate w nowatorskie treści – zasługuje na poczesne miejsce w biblioteczce każdego mediewisty i pasjonata historii średniowiecznej Polski.

Publikacja została dofinansowana przez Uniwersytet Jagielloński.

Spis treści:

Wydawca: Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego „Societas Vistulana”

Seria: Maiestas – potestas – communitas

ISBN:  978-83-67277-04-4