środa, 18 sierpnia 2021

„Straty wojenne Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku”

Seria Nowa, t. 1: Malarstwo

W założeniu autorki jej książka miała być rozszerzonym i poprawionym materiałem w stosunku do opracowania Straty wojenne Muzeum Miejskiego w Gdańsku, t. 1: Straty w dziedzinie sztuki: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby (Gdańsk 2005, wydawca Muzeum Narodowe w Gdańsku). W rezultacie powstał tekst, który mimo że odnosi się do tamtej publikacji, to jednak ze względu na takie zmiany, jak ograniczenie tematyki do malarstwa, rozszerzenie haseł o 100 obiektów, odmienna struktura zawartości w ramach tomu i poszczególnych haseł, stanowi odrębną i samodzielną publikację jednej autorki, wyraźnie odmienną od wspomnianego pierwszego opracowania.

Jakkolwiek książka jest przeznaczona dla szerokiego grona muzealników i badaczy poszukujących informacji o zaginionych obrazach, należy też pamiętać o jej roli w upowszechnianiu i podnoszeniu świadomości problemu, jakim jest utracone dziedzictwo kulturowe. Opracowanie to stwarza szansę na odnalezienie, zidentyfikowanie i ewentualne odzyskanie przynajmniej części utraconej spuścizny Muzeum Miejskiego w Gdańsku.

Helena Kowalska jest związana z Muzeum Narodowym w Gdańsku od 1976 roku, od wielu lat współpracuje także z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie badań nad polskimi stratami wojennymi w obszarze dzieł sztuki. Oddana właśnie do rąk Czytelników książka jest efektem wieloletnich i drobiazgowych badań jej autorki, które zasługują na najwyższe uznanie.

Wydawca: Muzeum Narodowe w Gdańsku

ISBN: 978-83-63185-38-1