środa, 12 sierpnia 2020

„Spowiedź” Tom I. Salim

 

Anna Karbownik „Spowiedź” Tom I. Salim

Czarna Legenda – Część III

 

Powieść „Spowiedź” to trzecia część trylogii „Czarna legenda”, której fabuła osadzona jest w XV-wiecznej Hiszpanii w czasach Królów Katolickich, Inkwizycji i Tomása de Torquemady.

Fabuła obejmuje kilka miesięcy roku 1492, gdy w Hiszpanii narastają nastroje antyżydowskie, dochodzi do incydentów przemocy ze strony chrześcijan, aż wreszcie do wielkiego pogromu Żydów w Segowii. Królowie Katoliccy za namową Torquemady wydają w marcu edykt z Alhambry, nakazujący wszystkim Żydom przyjęcie chrztu lub opuszczenie Hiszpanii, co wywołuje jeszcze ostrzejsze konflikty w państwie. Żydzi starają się interweniować na dworze królewskim, by edykt odwołać. Swoją politykę uprawia także Torquemada.

W tej części trylogii Królowie Katoliccy zdobywają Grenadę, a w kraju szeroko mówi się o prawdopodobnej wyprawie Kolumba do Indii, o ile Korona zechce ją sponsorować.Mam na imię Manuela. Strach przed Inkwizycją zmusił mnie do opuszczenia rodzinnej Ávili. Moi rodzice przebywają w więzieniach świętego trybunału. Mojego narzeczonego i przyjaciółkę spalił na stosie sędzia Armand Castellano de Corell, najgorszy ávilski kat i przyczyna wszystkich nieszczęść, jakie mnie spotkały. Mój dom rodzinny skonfiskowała Inkwizycja. Nie mam już nic.

Udałam się do Segowii, by zacząć nowe życie w domu mego stryja, Domenico i jego szczęśliwej, nienaznaczonej piętnem Inkwizycji rodziny. Szybko się okazało, że w domu stryja więcej jest zła i cierpienia niż radości, zaś w spokojnym na pozór mieście nabrzmiewa od dawna konflikt między społecznością żydowską a chrześcijańskim Bractwem, który byle iskra przerodzić może w pożogę nie do okiełznania.

Na domiar złego Królowa Izabela postanowiła wygnać Żydów z Hiszpanii, co tylko zaostrza i tak już napiętą sytuację. W tych strasznych czasach wydaje się, że społeczności żydowskiej w Segowii pomóc może tylko tajemniczy brat Salim, benedyktyn ze Szpitala Santa Cruz, który pod nieprzeniknionym cieniem kaptura ukrywa nie tylko oblicze i ciężkie grzechy, ale i mroczny sekret, który trzeba rozwiązać…

 

Źródło:

https://www.wydawnictwoenterprise.pl/pl/p/Czarna-Legenda-cz.-3-Spowiedz-Tom-I-Salim/39

 

Recenzja powieści:

https://wasilka-slowajakmarzenia.blogspot.com/2020/07/skarbnica-wiedzy-o-historii-i.html

 

Czarna legenda na Facebooku:

https://www.facebook.com/czarnalegenda

 

Wydawca: Enterprise

Seria: Czarna legenda

ISBN: 978-83-7847-537-8

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 807
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz