czwartek, 27 sierpnia 2020

„Zbrodnia i grabież”

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska „Zbrodnia i grabież”

Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r. Opowiada o ludobójstwie dokonanym przez III Rzeszę, kiedy Niemcy podczas II wojny światowej dokonali nieprawdopodobnych zbrodni wobec Polaków: wymordowali ponad 5 milionów 200 tysięcy naszych obywateli, wywozili masowo naszych rodziców i dziadków na roboty przymusowe w głąb Rzeszy (gdzie byli zazwyczaj traktowani gorzej niż zwierzęta), terroryzowali i poniżali Polaków, więzili ich i torturowali w obozach koncentracyjnych i gestapowskich oraz policyjnych kazamatach,  zniszczyli setki polskich miast i tysiące wsi, zrabowali nasze skarby narodowe, dzieła sztuki, aktywa bankowe, zakłady przemysłowe, wywieźli do Rzeszy w celu zniemczenia 200 tysięcy polskich dzieci, celowo spalili wiele polskich zabytków, skarbów kultury, największe archiwa i biblioteki.

Te zbrodnie nigdy nie zostały odpowiednio ukarane. O owym braku kary i sprawiedliwości również opowiada ta książka, a ponadto opisane są dzisiejsze relacje polsko-niemieckie. Są one złe i to wyłącznie z winy naszego sąsiada zza Odry. W ostatnich dziesięcioleciach polityka Republiki Federalnej Niemiec wobec wolnej już Polski była bowiem bezwzględna i cyniczna.

Na końcu książki zawarte są rozważania na temat perspektyw sąsiedzkich relacji polsko-niemieckich. Tak, Niemcy są naszym sąsiadem, z którym powinniśmy ułożyć sobie partnerskie stosunki. Konieczne są rozmowy i rokowania dyplomatyczne w sprawach gospodarczych, politycznych i kulturalnych, np.  kwestiach reparacji wojennych, w sprawach związanych z sytuacją ludności polskiej za Odrą i brakiem uznania jej za mniejszość polską w RFN oraz dotyczących szerzenia się nastrojów antypolskich w Niemczech, w sprawie zabierania rodzicom polskich dzieci przez organy państwa niemieckiego, w kwestii dyskryminacji polskich firm i przedsiębiorstw.

Tematów do rozmów są tysiące. Punktem wyjścia do dialogu może być jednak tylko stan realny, a nie zakłamana iluzja. Ten punkt wyjścia opisany jest właśnie w książce „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej.

Spis treści:

Wprowadzenie. Historyczny bagaż win Niemiec wobec Polski

1 . Zbrodnie niemieckie w Polsce w okresie II wojny światowej

Genocide – zbrodnia ludobójstwa

Miasta żywe i umarłe

Krwawa ofiara bohaterów Września

Los jeńców wojennych

Pacyfikacje wsi

Niemieckie akcje specjalne, masowe egzekucje

Prześladowania i eksterminacja ludności żydowskiej.

Krwawe represje na Polakach ratujących Żydów

Eksterminacja dzieci

Germanizacja dzieci

Akcje wysiedleńcze

Niemieckie obozy zagłady

Los robotników przymusowych

Destrukcja i grabież. Polityka III Rzeszy

w stosunku do okupowanych ziem polskich

2. Tuszowanie zbrodni

Fałszowanie przeszłości, przemilczanie zbrodni

Bezkarny wymiar sprawiedliwości i sprzeniewierzeni „lekarze”

Wehrmacht jako organizacja zbrodnicza

Politycy, media i przemysł pod znakiem swastyki

Niemiecka polityka historyczna

Kwestia reparacji dla Polski

Przetrzymywanie skradzionych polskich dóbr kultury

3. Dzisiejsza polityka Niemiec wobec Polski

Polityka wpływu

Niemieckie działania w celu wasalizacji Polski

Sny o Mitteleuropie

Niemcy – imperium światowe?

Niemiecka polityka pogardy

Niemcy wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości