czwartek, 13 sierpnia 2020

Świętokrzyskie regionalia (cz. 87)

„Kielce przez stulecia"

„Kielce przez stulecia" jest pierwszą tak obszerną monografią miasta opisującą historię Kielc od wczesnego średniowiecza po dzień dzisiejszy. Jej zadaniem jest odpowiedź na pytania - skąd pochodzimy i jakie były dzieje rozwoju organizmu miejskiego oraz kim byli i czym zajmowali się mieszkańcy naszego miasta. Całość zagadnień objęto klamrą spinającą dzieje miejscowości od czasów wczesnego średniowiecza poprzez miasto prywatne, dziewiętnastowieczną siedzibę władz administracyjnych, Kielce lat I wojny światowej, Kielce w okresie 20-lecia międzywojennego, miasto w okresie okupacji hitlerowskiej, aż do czasów powojennych i współczesności.

Autorami monografii jest kilkudziesięciu autorów związanych z miejscowym środowiskiem akademickim i muzealnym. Po opracowaniach autorstwa Jana Pazdura, Zenona Guldona i Adama Massalskiego oraz Stanisława Meduckiego, jest kolejną książką przypominającą o przełomowych chwilach w dziejach miasta, takich jak przeobrażenia na przełomie XVIII i XIX w., gdy Kielce zmieniały swój status, przekształcenia w końcu XIX stulecia łączące miasto z ważnymi procesami gospodarczymi i wreszcie zjawiska zachodzące w XX w. – przemiany w zakresie infrastruktury, mobilności społecznej i wielokulturowości.

Czy chcesz wiedzieć co przez stulecia działo się w Kielcach? Kto tworzył historię miasta i co sprawiło, że niewielka osada w sercu Gór Świętokrzyskich wyrosła na stolicę województwa? Dzieje Kielc, odkrywane karta po karcie, to pasjonująca wędrówka po znanych i nieznanych miejscach, wśród znanych i nieznanych postaci, to odkrywanie faktów, które często mogą zaskoczyć. Kilka wieków historii opisanych w kilkudziesięciu barwnych esejach przez specjalistów danej dziedziny daje pełny i aktualny obraz  historii Kielc. Z nami rozwiążesz intrygujące zagadki i znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytani z historii swojego miasta. Rzetelność publikacji potwierdza Muzeum Historii Kielc. Odbiorcy:– każdy kto chce dogłębnie poznać historię Kielc – pasjonujący się historią regionu- pragnący wiedzieć  co  niegdyś działo się  w miejscu w którym żyje. Dlaczego warto nabyć tę książkę? – opracowana przez specjalistów historii regionu z kieleckiego środowiska naukowego– zawiera kilkadziesiąt  esejów poświęconych różnym aspektom dziejów Kielc od średniowiecza do czasów współczesnych – każda część jest bogato ilustrowana.

Karczówka, rysunek tuszem Rajmunda Niesiołowskiego

w rękopisie Pamiętnika kieleckiego, 1901 r.

Recenzja publikacji:

Wydawca: Wydawnictwo Jedność, Muzeum Historii Kielc