poniedziałek, 24 sierpnia 2020

„Spowiedź” Tom II. Exodus

 

„Spowiedź” Tom II. Exodus

Czarna Legenda – Część III

 

Powieść „Spowiedź” to trzecia część trylogii „Czarna legenda”, której fabuła osadzona jest w XV-wiecznej Hiszpanii w czasach Królów Katolickich, Inkwizycji i Tomása de Torquemady.

Bractwo spaliło w pogromie aljamę w Segowii. Wielu jej mieszkańców zginęło, wielu utraciło dorobek życia. Królowa Izabela nie usłuchała błagań o odwołanie edyktu z Alhambry płynących od gmin żydowskich z całej Hiszpanii. Żydzi nie mieli wyjścia, jak tylko opuścić kraj.

 


Wyruszyłam w tę drogę razem z nimi, bo mam wśród nich serdecznych przyjaciół, a w ostatnich miesiącach Armenterosowie stali się moją prawdziwą rodziną. Jedyną jaką mam. Idzie z nami również Armand Castellano de Corell, ścigany przez szpiega Torquemady, gniew ludzi i własne sumienie. Przez te wszystkie lata szczerze go nienawidziłam, teraz jednak muszę nauczyć się z nim przebywać. Zwłaszcza, że w Segowii Armand udowodnił nam wszystkim, że można mu zaufać.

Przed nami daleka i wyczerpująca wędrówka do granic Hiszpanii, w której czeka na nas wiele pułapek zastawionych przez Torquemadę i nieprzychylnych nam mieszkańców miasteczek, które miniemy po drodze. Czekają nas także zarazy, zwątpienie i głód.

Czy uda nam się dotrzeć do Francji i zacząć nowe życie za kurtyną Pirenejów? Czy zdołam na nowo poukładać moje relacje z Armandem i czy wybaczę mu śmierć Luisa i Eleny? A nade wszystko, czy Armand sam sobie wybaczy?...Fabuła obejmuje kolejne dwa miesiące 1492 roku. Jest to powieść drogi, w której towarzyszymy garstce uciekinierów z Hiszpanii w ich drodze ku granicy z Francją. Powieść ukazuje problemy, z jakimi musiały zmagać się grupy Żydów opuszczające Hiszpanię – niechęć chrześcijan, choroby, epidemie, rabunki oraz przede wszystkim głód, ponieważ Torquemada wydał edykt zabraniający chrześcijanom udzielać pomocy Żydom. Exodus okazał się więc straszliwą klęską człowieczeństwa ówczesnej Hiszpanii.

 

Źródło:

 https://www.wydawnictwoenterprise.pl/pl/p/Czarna-Legenda-cz.-3-Spowiedz-Tom-II-Exodus/40

 

Czarna legenda na Facebooku:

https://www.facebook.com/czarnalegenda

 

Wydawca: Enterprise

Seria: Czarna legenda

ISBN: 978-83-7847-538-5

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 942Brak komentarzy:

Prześlij komentarz