piątek, 17 listopada 2017

„Dziedzictwo obok Mnie – inspiracje do działań lokalnych”

„Dziedzictwo obok Mnie – poradnik zarządzania dziedzictwem w gminach” oraz „Dziedzictwo obok Mnie – inspiracje do działań lokalnych”, książki opublikowane  w ramach projektu DoM – dziedzictwo obok Mnie. Wartości dziedzictwa dla społeczności lokalnych.

Poradnik ma na celu wspomóc samorządy oraz wszystkie organizacje czy instytucje zaangażowane w sprawy lokalnego dziedzictwa. Publikacja przeprowadza czytelnika krok po kroku przez cały proces zarządzania lokalnym dziedzictwem. Znajdują się w nim wskazówki jak  identyfikować elementy lokalnego dziedzictwa, jak szacować ich wartość, jak je włączać w proces planowania rozwoju. Poradnik omawia prawa i obowiązki gminy związane z dziedzictwem, a także proponuje cały wachlarz metod i narzędzi, które mogą być pomocne przy rozwijaniu m. in. lokalnej przedsiębiorczości, partycypacji społecznej, edukacji. Poradnik podpowiada też gdzie szukać środków na działania przy zabytkach.

Publikacja promocyjna jest zbiorem dobrych przykładów działań lokalnych społeczności, samorządów, przedsiębiorców, muzeów i fundacji. Dziedzictwo może być – i coraz częściej bywa – czynnikiem rozwoju społecznego i gospodarczego gmin. Książka pokazuje, jak gminy realizują pomysły na opiekę i skuteczne wykorzystanie dziedzictwa dla dobra społeczności. W publikacji tej piszemy także o idei projektu, gminach uczestniczących w nim oraz przedstawiamy wstępnie wyniki badań społecznych zrealizowanych w 2015 roku.

Stowarzyszenia, fundacje, naukowcy, specjaliści i inne osoby czy instytucje zainteresowane tematem mogą pobrać publikację na stronie NID lub otrzymać wersję drukowaną pisząc na adres: achabiera@nid.pl lub akoziol@nid.pl

Cerkwisko w Dziewięcierzu

Publikacja dostępna na stronie:

Więcej o publikacji:

Wydawca: Narodowy Instytut Dziedzictwa