Walery Przyborowski „Grunwald”
W dniu 15 lipca 1410 roku, na polach pod Grunwaldem rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Zwycięstwo króla Władysława Jagiełły inspirowało wielu powieściopisarzy z Henrykiem Sienkiewiczem na czele. Był pośród nich także Walery Przyborowski, który akcję powieści „Grunwald” osnuł głównie wokół wydarzeń, które miały miejsce, nim wojska polsko-litewskie rozgromiły armię krzyżacką. Bohaterami powieści, jak to często u Przyborowskiego bywa, są dwaj młodzieńcy. Mieszkający w Puszczy Kozienickiej Sławek Warchoł, dzięki splotowi różnych okoliczności zostaje królewskim przystawem, podobnie jak niegdyś jego ojciec. Pakosz to z kolei giermek rycerza Żelisława z Brzózy, chyba najbardziej komicznej postaci na kartach książki.
Przyborowski opisuje przygotowania do bitwy z Krzyżakami. We wspomnianej Puszczy Kozienickiej trwają polowania. Należy przecież zgromadzić wystarczające zapasy żywności dla ciągle powiększającej się armii. Znający doskonale puszczańskie ostępy Sławek otrzymuje polecenie, by bacznie zwracał uwagę na podejrzanie zachowujących się osobników, grasujących w lasach. Tu i ówdzie słyszano bowiem o pojawieniu się w okolicy szpiegów wysłanych przez zakon. Siostra Sławka, rezolutna Jewka, marzy o tym by zobaczyć prawdziwego króla. Nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że jej pragnienie niebawem się spełni, a ona nie tylko ujrzy Władysława Jagiełłę, lecz sama przeżyje niebezpieczną przygodę.
Na kartach powieści Walerego Przyborowskiego, w rolach drugoplanowych, pojawia się wiele postaci historycznych. Są to głównie osoby z bezpośredniego otoczenia króla Jagiełły. Warto tu wymienić choćby młodego Zbigniewa Oleśnickiego, który okazuje wiele łaskawości Sławkowi, staje się wręcz jego przewodnikiem. Trzeba bowiem dodać, że młodzieniec zyskuje łaskę króla i wraz z wojskiem wyrusza na Krzyżaków. Przyborowski opisuje drogę jaką przemierzają rycerze Jagiełły. Z humorem kreśli relacje zachodzące pomiędzy wojakami w orszaku królewskim. Nieco miejsca poświęcił także autor na opisanie postoju wojsk polskich u stóp Łysej Góry, zrekonstruował także przeprawę przez Wisłę. „Grunwald” Walerego Przyborowskiego to doskonała lektura dla miłośników powieści historycznych, zwłaszcza dla tych, którzy zaczytywali się w cyklu piastowskim Karola Bunscha. Polecam.
Powieść na stronie wydawcy:
https://www.wydawnictwocm.pl/walery-przyborowski-grunwald-p-833.html
Wydawca: CM
ISBN: 978-83-68018-15-8
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 214
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz