Walery Przyborowski „Widmo Ibrahima”
Czasy króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Dwóch dziarskich młodzieńców, Grzegorz Kossobudzki oraz Marcin Boguta służy w armii hetmana Jana Sobieskiego. Wojacy przydzieleni zostali do oddziału pana Andrzeja Zawiszy. W trakcie walk z Tatarami Grzegorz z Marcinem, oddalają się od swojego oddziału i błądzą w lesie. Zmęczeni długą jazdą, zostają zaskoczeni przez grupę kilkunastu wiejskich kobiet, uzbrojonych w siekiery, motyki i ożogi. Niewiasty biorą żołnierzy pana Zawiszy za Tatarów. Młodzieńcy zostają wzięci „do niewoli” i odprowadzeni do znajdującego się na odludziu zamku. Położone pośród bagien, tajemnicze zamczysko jest własnością zdziwaczałego starosty.
Grzegorz i Marcin zostają ulokowani w jednej z zamkowych komnat. Nie jest im jednak dane zaznać wytchnienia po długiej i męczącej tułaczce. Nocami docierają bowiem do ich kwatery przerażające zawodzenia. Chłopcy, mimo że ich sytuacja nie jest godna pozazdroszczenia, zamierzają poznać tajemnicę zamku i dowiedzieć się kto i dlaczego został tu uwięziony. Walery Przyborowski lubował się w zagadkach historycznych. Bohaterowie jego powieści raz po raz odkrywają pilnie strzeżone sekrety sprzed lat, czy też odsłaniają pokryte patyną czasu rodzinne tajemnice. Nie inaczej jest i tym razem. Ani Grzegorz, ani Marcin nie spodziewają się jednak, do czego doprowadzi ich dociekliwość.
„Widmo Ibrahima” należy do nieco mniej znanych utworów Przyborowskiego. Podobnie jak w innych dziełach tego autora, na kartach niniejszej powieści wiele się dzieje. Płodny pisarz zdawał sobie sprawę jaka jest recepta na wciągającą powieść. Zogniskował zatem wartką akcję wokół przygód młodych, sympatycznych bohaterów, a fabułę okrasił atmosferą grozy, tajemniczości oraz doprawił szczyptą komizmu. Powieść Walerego Przyborowskiego ukazała się drukiem w 1899 r. Książka podzielona została na dwadzieścia, niezbyt długich rozdziałów. Nie wykluczone więc, że podobnie jak inne powieści pana Walerego, nim została wydana w formie książkowej, publikowana była w odcinkach na łamach prasy. Polecam.
Powieść na stronie wydawcy:
Wydawca: Wydawnictwo CM
Wydanie z ilustracjami A. Horowicza
ISBN: 978-83-68018-06-6
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 150
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz