Walery Przyborowski „Skarby fukierowskie” (pradziadowskie)
Lwią część imponującego dorobku literackiego Walerego Przyborowskiego stanowią powieści historyczne. Pan Walery napisał ich kilkadziesiąt, niektóre sygnował pseudonimem Zygmunt Lucjan Sulima. Do najpopularniejszych dzieł urodzonego w 1845 roku w podkieleckich Domaszowicach autora należą „Bitwa pod Raszynem”, „Namioty wezyra” czy „Szwedzi w Warszawie”. Ta ostatnia trafiła nawet do kanonu lektur szkolnych. Od kilku lat mniej znane powieści historyczne oraz kryminalne Przyborowskiego wznawiane są przez wydawnictwo CM[1]. Tym sposobem mamy okazję zapoznać się z takimi białymi krukami jak „Strachy w zamczysku”, „Grunwald”, „Widmo Ibrahima” oraz „Skarby fukierowskie” (pradziadowskie).
Akcja „Skarbów fukierowskich” rozgrywa się w 1655 roku w Warszawie. Jedna z bohaterek powieści, córka właściciela okazałej kamienicy w rynku, Michała Fukiera, zakochuje się w urodziwym młodzieńcu Bartku Landikierze. Bartek odwzajemnia jej uczucie i marzy o tym by piękna Barbarka jak najszybciej została jego żoną. Niestety, trudną do pokonania przeszkodą jest sprzeciw ojca panienki, Michała Fukiera. Młody człowiek nie zraża się tym jednak. Dociera do informacji o ukrytych w podziemiach kamienicy Fukiera skrzyniach ze skarbami. Ma nadzieję, że jeśli zdradzi ojcu wybranki miejsce, w których znajduje się złoto, ten odda mu rękę dziewczyny.
Legendarne skarby i miłość młodych bohaterów to nie jedyne tematy powieści. Równie istotny jest w niej wątek polityczny. Grupka mieszczan spiskuje bowiem ze Szwedami i zamierza doprowadzić do poddania miasta najeźdźcom z północy. Walery Przyborowski sprawnie splata obydwa wątki, jako tło wykorzystuje zaś panoramę Warszawy z czasów króla Jana Kazimierza. Mamy tu barwną galerię postaci, głównie mieszczan. Obserwujemy życie rodzinne Fukierów, jesteśmy światkami kłótni małżeńskich, a nawet nocnych schadzek zakochanych. Zaglądamy również do ratusza, gdzie znaczniejsi z mieszczan zamiast zajmować się sprawami stolicy, poświęcają czas na intrygi oraz na walkę o własne interesy. Niniejszą edycję powieści oparto na wydaniu gazetowym „Kuriera Warszawskiego” z lat 1878-1879. Polecam.
Powieść na stronie wydawcy:
https://www.wydawnictwocm.pl/walery-przyborowski-skarby-fukierowskie-p-854.html
Wydawca: CM
ISBN: 978-83-68018-33-2
Rok wydania: 202
Liczba stron: 114
[1] Powieści Walerego Przyborowskiego: http://www.zapomnianabiblioteka.pl/search/label/Walery%20Przyborowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz