sobota, 5 października 2024

„Skarby fukierowskie”

 

Walery Przyborowski „Skarby fukierowskie” (pradziadowskie)

 

Lwią część imponującego dorobku literackiego Walerego Przyborowskiego stanowią powieści historyczne. Pan Walery napisał ich kilkadziesiąt, niektóre sygnował pseudonimem Zygmunt Lucjan Sulima. Do najpopularniejszych dzieł urodzonego w 1845 roku w podkieleckich Domaszowicach autora należą „Bitwa pod Raszynem”, „Namioty wezyra” czy „Szwedzi w Warszawie”. Ta ostatnia trafiła nawet do kanonu lektur szkolnych. Od kilku lat mniej znane powieści historyczne oraz kryminalne Przyborowskiego wznawiane są przez wydawnictwo CM[1]. Tym sposobem mamy okazję zapoznać się z takimi białymi krukami jak „Strachy w zamczysku”, „Grunwald”, „Widmo Ibrahima” oraz „Skarby fukierowskie” (pradziadowskie).

 


Akcja „Skarbów fukierowskich” rozgrywa się w 1655 roku w Warszawie. Jedna z bohaterek powieści, córka właściciela okazałej kamienicy w rynku, Michała Fukiera, zakochuje się w urodziwym młodzieńcu Bartku Landikierze. Bartek odwzajemnia jej uczucie i marzy o tym by piękna Barbarka jak najszybciej została jego żoną. Niestety, trudną do pokonania przeszkodą jest sprzeciw ojca panienki, Michała Fukiera. Młody człowiek nie zraża się tym jednak. Dociera do informacji o ukrytych w podziemiach kamienicy Fukiera skrzyniach ze skarbami. Ma nadzieję, że jeśli zdradzi ojcu wybranki miejsce, w których znajduje się złoto, ten odda mu rękę dziewczyny.

 


Legendarne skarby i miłość młodych bohaterów to nie jedyne tematy powieści. Równie istotny jest w niej wątek polityczny. Grupka mieszczan spiskuje bowiem ze Szwedami i zamierza doprowadzić do poddania miasta najeźdźcom z północy. Walery Przyborowski sprawnie splata obydwa wątki, jako tło wykorzystuje zaś panoramę Warszawy z czasów króla Jana Kazimierza. Mamy tu barwną galerię postaci, głównie mieszczan. Obserwujemy życie rodzinne Fukierów, jesteśmy światkami kłótni małżeńskich, a nawet nocnych schadzek zakochanych. Zaglądamy również do ratusza, gdzie znaczniejsi z mieszczan zamiast zajmować się sprawami stolicy, poświęcają czas na intrygi oraz na walkę o własne interesy. Niniejszą edycję powieści oparto na wydaniu gazetowym „Kuriera Warszawskiego” z lat 1878-1879. Polecam.

 


Powieść na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwocm.pl/walery-przyborowski-skarby-fukierowskie-p-854.html

 

Wydawca: CM

ISBN: 978-83-68018-33-2

Rok wydania: 202

Liczba stron: 114



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz