sobota, 18 lutego 2023

„Księga ognia”

 

Stefan Grabiński „Księga ognia”

 

Jeden z najbardziej fascynujących zbiorów opowiadań Stefana Grabińskiego – „Księga ognia” ukazał się drukiem w 1922 r. Był to okres, w którym powstało znane i cenione dzieło  klasyka polskiej noweli fantastycznej „Demon ruchu”[1]. W niniejszym tomie opublikowano opowiadania: Zielone Świątki, Muzeum dusz czyśćcowych, Gebrowie, Płomienne gody, Zemsta żywiołaków, Biały wyrak, Czerwona Magda, Pożarowisko oraz Pirotechnik.

 


W tomie „Demon ruchu” Grabiński zamieścił opowiadania osnute wokół tematyki kolejowej. Ich bohaterami były osoby, których życie związane było z pociągami, dworcami kolejowymi, mieszkańcy miejsc, które przecinały linie kolejowe czy pasażerowie pociągów. Wszystkie opowiadania zawarte w niniejszym zbiorze spaja natomiast jeden z najbardziej niszczących żywiołów – ogień. Do najciekawszych opowiadań jakie tu znajdziemy należy niewątpliwie Pożarowisko. Jest to historia pewnego mężczyzny, który nie bacząc na ostrzeżenia życzliwych osób, zdecydował się na budowę domu w miejscu niezwykle często nawiedzanym przez pożary. Nie zwracając uwagi na zabobony, osiedlił się razem z rodziną w nowym domu. Długo zachowywał wszelkie środki ostrożności, z czasem jednak jego czujność osłabła, a on sam nabrał przekonania, że nic złego nie może się już przytrafić. Niebawem okazuje się, że bardzo się mylił.

 


Warto docenić także opowiadania Muzeum dusz czyśćcowych, Płomienne gody oraz Biały wyrak. Główne role w tych opowiadaniach Grabińskiego odgrywają strażacy, kominiarze lub osoby mniej lub bardziej zafascynowane ogniem. W 1968 roku opowiadanie Pożarowisko zostało zekranizowane przez Ryszarda Bera. Trwający niespełna 30 minut film telewizyjny wszedł  w skład cyklu „Opowieści niezwykłe”. Polecam zarówno znakomity cykl filmowy jak również wszystkie zbiory opowiadań Stefana Grabińskiego[2].

Książka na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwocm.pl/stefan-grabinski-ksiega-ognia-opowiadania-fantastyczne-p-673.html

 

Wydawnictwo: CM

Seria wydawnicza: Polska fantastyka

ISBN:  978-83-66704-87-9

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 165Brak komentarzy:

Prześlij komentarz