wtorek, 7 lutego 2023

„Katastrofy II Rzeczpospolitej” (Zapowiedź)

 

Tomasz Specyał „Katastrofy II Rzeczpospolitej” 

Tragedie, wypadki i klęski żywiołowe, które wstrząsnęły przedwojenną Polską

Premiera 7 marca 2023 r.


Czas odbudowy polskiej państwowości po ponad stu latach zaborów obfitował w najrozmaitsze, nierzadko tragiczne wydarzenia. A jednak o rozgrywających się w tamtych latach dramatach, wypadkach czy kataklizmach mówiło się dotąd niewiele. W II Rzeczpospolitej katastrofy schodziły na dalszy plan. Straszliwe wypadki kolejowe i lotnicze, eksplozje i tąpnięcia w kopalniach albo składach amunicji, niszczycielskie powodzie i pożary ustępowały miejsca innym wydarzeniom. Najważniejsza była odbudowa i zjednoczenie kraju.

Tymczasem wraz z postępem ekonomicznym i społecznym, narastaniem politycznych niesnasek, a niekiedy także przez zwykłą żądzę zysku, występowały przerażające zdarzenia, którym poświęcano coraz więcej uwagi. Wreszcie zaczęto traktować je z należytą powagą i przyglądać się im na łamach wpływowych mediów.  Prasa obszerniej donosiła o katastrofach kolejowych, lotniczych, morskich czy budowlanych; o eksplozjach i pożarach, powodziach, wichurach i uderzeniach pioruna, które wyrządzały ogromne straty materialne i zbierały mordercze żniwo wśród ludzi i zwierząt. Bywało też, że śmierć przeszła tuż obok.

Dlaczego śmierć spadła z nieba na biorących udział w uroczystościach 15 sierpnia 1922 roku w Pucku? Co było przyczyną wybuchów, które wstrząsały Poznaniem i Krakowem? Jak roztopy zamieniły Wilno w Wenecję, a Małopolskę w bagnisko? Jakim cudem marynarze masowca „Niemen” uniknęli śmierci i dlaczego dom w Warszawie zawalił się, grzebiąc mieszkańców pod tonami gruzu? Co wywołało rzekę ognia w Poznaniu i czemu dlaczego 11 listopada 1937 roku stał się czarnym dniem polskiego lotnictwa? Jak swe mordercze oblicza objawiały piękne polskie górskie szczyty? A to tylko niektóre z nieszczęść, które wstrząsnęły II Rzeczpospolitą.

A potem nadeszła II wojna światowa – gehenna, która po trosze wymazała te wydarzenia, od których wieje grozą, z ludzkiej pamięci. Z perspektywy czasu warto przypomnieć tamte dramatyczne wypadki, które pomimo upływu dziesięcioleci, także współcześnie niosą wciąż ważne i aktualne przesłanie dotyczące ludzkiej natury.


Książka na stronie wydawcy:

https://replika.eu/tytul/katastrofy-ii-rzeczpospolitejtragedie-wypadki-i-kleski-zywiolowe-ktore-wstrzasnely-przedwojenna-polska

 

Wydawca: Replika

ISBN: 978-83-67295-70-3

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 352 + 16 foto (kolor)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz