niedziela, 25 kwietnia 2021

„Duchy rzeki Pregel”

Krzysztof Beśka „Duchy rzeki Pregel”

Königsberg (Królewiec), schyłek XIX stulecia. Grupka spacerujących uliczkami miasta studentów spostrzega dryfujące w Zamkowym Stawie ciało młodej kobiety. Niestety miejscowa policja nie potrafi zidentyfikować ofiary, ani ustalić kto mógł przyczynić się do jej przedwczesnej śmierci. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok wiadomo jedynie, że dziewczyna była w ciąży. Być może okoliczności tragedii nigdy nie udałoby się odtworzyć, gdyby nie Stanisław Berg. Młody prywatny detektyw zamierza właśnie wyjechać z Königsbergu, gdyż po zakończeniu sprawy, którą się właśnie zajmował, nic go już nie w nieście nie trzyma. Na szczęście Krzysztof Beśka tak polubił bohatera powieści „Amber-Gold”, że postanowił dać mu kolejną szansę[1]. Berg miasta nie opuścił, i ponownie przeżył w nim cały szereg niebezpiecznych przygód.

Położone przy ujściu rzeki Pregoły (niem. Pregel) do Zalewu Wiślanego miasto zamieszkiwali Niemcy, Polacy, Żydzi i Rosjanie. Prowadzili tu interesy także przybysze z wielu innych krajów, a nawet kontynentów. Pośród miejscowych stróżów prawa nie brakowało natomiast funkcjonariuszy, którzy zamiast energicznie ścigać przestępców, myśleli jedynie o tym jak popchnąć do przodu swoją karierę. Nic dziwnego, że śledztwo utknęło w martwym punkcie. Sprawa, która pozornie wydaje się niezbyt trudna do rozwiązania, z każdym dniem angażuje Berga i jego pomocników coraz bardziej. Detektyw powoli odkrywa nowe wątki, odsłania mroczne rodzinne tajemnice, zdarza mu się nadepnąć na odcisk osoby, która zainteresowania ze strony detektywa nie życzyłaby sobie w najmniejszym stopniu.

Akcja powieści jest niezwykle dynamiczna. Podobnie jak na kartach poprzedniego tomu, także i tym razem Stanisław Berg wielokrotnie znajduje się w centrum dramatycznych wydarzeń. Nie raz i nie dwa swoje zaangażowanie przypłaca poważnymi kontuzjami. Na szczęście z niektórych opresji udaje mu się wykaraskać dzięki wydatnej pomocy przyjaciół. Wśród tych, na których wsparcie może liczyć trzydziestodwuletni detektyw pojawia się kilku dobrych znajomych znanych z poprzedniej powieści tego autora. Mamy tu także wątki miłosne. Nie są one jednak bezpośrednio związane z historią naszego detektywa, lecz poświęcone są postaciom, z którymi los krzyżuje jego kroki. Na ostatnich stronach znajdziemy zapowiedź kolejnej książki Krzysztofa Beśki. Jeszcze lepszą wiadomością jest fakt, że bohaterem powieści „Szpiedzy i sufrażystki” będzie ponownie młody i zdolny detektyw Stanisław Berg.

Powieść na stronie wydawcy:

Wydawca: Oficynka

ISBN: 978-83-66613-23-2

Rok wydania: 2020

Liczna stron: 467

[1] Recenzja powieści „Amber-Gold” Krzysztofa Beśki: http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2019/11/amber-gold.html