piątek, 18 grudnia 2020

„Porachunek z cieniem oraz inne opowiadania”

 

Jerzy Żukowski „Porachunek z cieniem oraz inne opowiadania”

 

Zbiór opowiadań „Porachunek z cieniem” to druga książka Jerzego Żukowskiego wydana w serii Najlepsze kryminały PRL Lata 50. W 2017 roku ukazała się w tej serii bardzo dobra powieść kryminalna tego autora „Martwy punkt”[1]. W niniejszym tomie znalazło się natomiast siedem opowiadań kryminalnych napisanych w połowie lat 50. ubiegłego wieku. W większości z nich Jerzy Żukowski eksponuje wątki szpiegowskie. Doskonale przeszkoleni agenci obcego wywiadu dysponują szerokim arsenałem metod ułatwiających nawiązanie współpracy z pracownikami kluczowych polskich przedsiębiorstw. Między wierszami autor zachęca do zwiększenia czujności i przestrzegania procedur obowiązujących w zakładach pracy. Nie można zapominać, że wróg tylko czeka na to aby wykorzystać czyjąś słabość, naiwność, rutynę czy niedbalstwo.

 


W opowiadaniu „Niewypał” Żukowski ostrzega jak niewiele inwencji i wysiłku potrzeba agentom wrogich służb by przejąć niezwykle ważny projekt. Szpiedzy pojawiają się również w tle opowieści „Dziwny zakład”. Niezwykle wyrafinowaną metodę sabotażu zastosowaną przez sprytnego agenta w pewnym zakładzie przemysłowym poznamy czytając opowiadanie „Nieznany przyjaciel ostrzega”. „Zagadka wielbłąda” to opowieść o zaginięciu cennej dokumentacji w zakładach chemicznych. Bohaterowie opowiadania „Automatyczny ołówek” to z kolei goście domu wczasowego „Szarotka”. Padający za oknami deszcz wprawia wszystkich w przygnębiający nastrój. Wtem ktoś wpada na pomysł by każdy z gości opowiedział jakąś interesującą historię ze swego życia. Opowieść rozpoczęta przez pana Antoniego kończy się niezwykle zaskakującym finałem.

 


Opowiadanie tytułowe „Porachunek z cieniem” odbiega tematyką od pozostałych. To historia skromnego księgowego, który pewnego dnia zaczyna otrzymywać bilety do kina. Zaintrygowany mężczyzna połyka haczyk i zaczyna chodzić na seanse. Niebawem odkrywa, że w czasie nieobecności ktoś zagląda jego mieszkania. Tomik zamyka „Rozgrywka Na Krzywym Kole”. Ekscentryczny prokurator Klecz próbuje ustalić jakie były prawdziwe powody popełnienia samobójstwa przez mężczyznę, którego po raz pierwszy dostrzegł przez okno, grając w brydża w mieszkaniu znajomych. W niektórych z opowiadań pobrzmiewają jeszcze echa zakończonej 10 lat wcześniej wojny. Polecam.


Książka na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwocm.pl/jerzy-zukowski-porachunek-z-cieniem-oraz-inne-opowiadania-prl-50-tom-9-p-551.html

 

Wydawnictwo: CM

Seria wydawnicza: Najlepsze kryminały PRL. Lata 50

ISBN: 978-83-66371-97-2

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 18216 komentarzy:

 1. Tytuł rewelacja. Treść oraz fabuła też niekonwencjonalna i bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam tę książkę! Czytałem w sumie całkiem niedawno i miło wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę książkę. Bardzo przyjemnie się czyta. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałem i naprawdę polecam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł brzmi zachęcająco, musze dać mu szanse.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tytuł rewelacja. Treść oraz fabuła też zachęca

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam takie klimaty! Polecam jak najbardziej

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny wybór książki! Przeczytałam ją kilka lat temu i do dziś mam w pamięci niektóre wątki i sceny. Cudowna, wciągająca opowieść z niesamowitą atmosferą. Dziękuję za przypomnienie tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rewelacyjna książka! Towarzyszyła mi podczas pandemii, z pewnością do niej wrócę gdy troszkę zapomnę fabuły

  OdpowiedzUsuń
 10. Zachwycający blog! Porywające wpisy z mądra treścią

  OdpowiedzUsuń