wtorek, 18 czerwca 2024

„O swoim życiu i pracach. Autobiografia. Piotr Curie”

 

Maria Skłodowska-Curie „O swoim życiu i pracach. Autobiografia. Piotr Curie”

 

W publikacji „O swoim życiu i pracach. Autobiografia. Piotr Curie” polska noblista ukazała losy własne a także przedstawiła biografię swego małżonka Piotra Curie. W zamieszczonym w  niniejszym wydaniu wstępie do edycji z 1935 roku czytamy: Zarówno ta autobiografia, jak i życiorys Piotra Curie zawierają piękne i cenne myśli, dotyczące istotnych wartości moralnych, społecznych i naukowych. Odzwierciedla się w nich ofiarne życie tej niepospolitej pary uczonych, którym świat zawdzięcza jedno z największych odkryć doby współczesnej. Dają również dokładny obraz udziału każdego z małżonków w ich świetnych odkryciach.

 


Czytelnik ma możliwość poznać życie Marii od o najmłodszych lat. Rodzina noblistki wywodziła się z drobnej szlachty. Uczona wspomina swoich dziadków, rodziców oraz rodzeństwo. Matka Marii zmarła w wielu zaledwie czterdziestu dwóch lat. Po jej śmierci ciężar opieki nad gromadką dzieci spadł na barki ojca, Władysława Skłodowskiego. Mimo trudności, z którymi zmagała się w tym czasie rodzina, Maria ciepło wspomina dzieciństwo i docenia wysiłek jaki włożył ojciec w ich wychowanie. Ojciec nasz był doskonałym wychowawcą, bardzo interesował się naszą pracą i umiał nią pokierować. – wspomina na kartach bogato ilustrowanej książki.

 


Druga połowa publikacji zawiera wyjątki ze wspomnień Marie Skłodowskiej-Curie o jej mężu. Wiele miejsca zajmują tu nawiązania do pracy naukowej małżonków. Byliśmy w tym okresie zupełnie pochłonięci przez nową dziedzinę, która otwierała się przed nami dzięki tak nieoczekiwanemu odkryciu. Pomimo trudnych warunków pracy czuliśmy się bardzo szczęśliwi. Dni upływały w laboratorium i często zdarzało się nam nie wychodzić nawet na obiad. Nasza uboga szopa była przybytkiem wielkiego spokoju. Czasem, pilnując jakiegoś doświadczenia, przechadzaliśmy się po niej wzdłuż i wszerz, rozmawiając o bieżącej i przyszłej pracy; w zimne dni ogrzewała nas szklanka herbaty przy gorącym piecu. Żyliśmy jedną tylko myślą, jak w śnie czarodziejskim. – pisze laureatka Nagrody Nobla z fizyki (1903) i chemii (1911). Polecam.

 


Książka na stronie wydawcy:

https://www.wydawnictwosbm.pl/ksiazka/o-swoim-zyciu-i-pracach-autobiografia-piotr-curie

 

Wydawca: SBM

Tłumaczenie: dr Józef Skłodowski, Hanna Szyller

ISBN: 978-83-8348-377-1

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 192 + 8
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz