środa, 23 sierpnia 2023

„Ignacy Łukasiewicz 1822-1882”

 

„Ignacy Łukasiewicz 1822-1882”

Dariusz Rygiel (tekst i rysunki)

 

Fabuła komiksu „Ignacy Łukasiewicz 1822-1882” oparta jest na życiu i działalności wynalazcy lampy naftowej i twórcy polskiego przemysłu naftowego. Na zaledwie 42 stronach autorowi udało się przedstawić bogaty i złożony życiorys Ignacego Łukasiewicza i zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje z jego życia. Albowiem Łukasiewicz był nie tylko założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, pionierem przemysłu naftowego i przedsiębiorcą, ale także wielkim społecznikiem, filantropem i patriotą. W komiksowej biografii autor nie pominął jego dzieciństwa, młodości, lat studiów, badań nad ropą i pracy w aptekach, działalności w organizacjach niepodległościowych, wątków rodzinnych, a także  działalności społecznej i charytatywnej. Komiks zabiera czytelników w fotograficzną podróż po miejscach, w których żył i działał wybitny wynalazca, do dziewiętnastowiecznych początków przemysłu naftowego.

 


Uwagę czytelników na pewno przyciągną atrakcyjne ilustracje. Autorem tekstów i rysunków jest Dariusz S. Rygiel – rysownik komiksów, ilustrator, malarz, scenarzysta, absolwent Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Rzeszowskim – specjalizacja malarstwo. 

Komiks wydała Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Muzeum popularyzuje postać swojego Patrona i kultywuje pamięć o nim oraz z nabożną czcią dba o zachowanie XIX wiecznej kopalni, a także zapoznaje z historią i dniem dzisiejszym przemysłu naftowego i gazowniczego poprzez zgromadzone artefakty.  

Komiks został wydany w roku 2022 ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Ignacego Łukasiewicza w związku z 200. rocznicą urodzin twórcy światowego przemysłu naftowego.  W roku 2023 obchodzimy 170. lecie zapalenia pierwszej lampy naftowej i 170 lat przemysłu naftowego, dlatego tematyka komiksu świetnie wpisuje się w obchody jubileuszowe tego roku. 

 

Źródło:

https://www.gildia.pl/komiksy/552231-ignacy-lukasiewicz-1822-1882

Strona wydawcy:

https://bobrka.pl

 

Wydawca: Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

Realizacja wydawnicza i druk: Wydawnictwo Ruthenus - Rafał Barski

ISBN: 978-83-947074-4-6

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 42Brak komentarzy:

Prześlij komentarz