niedziela, 3 kwietnia 2022

„Wirtuoz”

 

Krzysztof Bochus „Wirtuoz”

 

„Wirtuoz” to kolejna część sensacyjnej serii, której bohaterem jest młody dziennikarz, poszukiwacz przygód i odkrywca tajemnic historii – Adam Berg. Dziennikarz ma już na swoim koncie wiele sukcesów[1]. Dzięki niemu powróciło do Polski kilka niezwykle ważnych dla kultury narodowej zabytków. Tym razem Berg podejmuje się zadania odnalezienia artefaktów związanych z Fryderykiem Chopinem. Do dziennikarza zgłasza się kobieta, której zmarła matka, niemal cały wolny czas poświęcała na  pogłębianie wiedzy o życiu Chopina. To ona natrafiła na ślady mogące doprowadzić do odzyskania pamiątek po muzyku.

Dziennikarz początkowo jest przekonany, że opowieści o portretach genialnego kompozytora oraz należącym do niego fortepianie, należy włożyć między bajki. Kiedy jednak zapoznaje się z otrzymanymi materiałami, decyduje się na przyjęcie zlecenia. Tu warto dodać, że ostatnim życzeniem zmarłej miłośniczki Chopina było właśnie odszukanie przez Berga owych muzycznych pamiątek. Tropy wiodą aż do września 1863 roku, do zamachu na namiestnika carskiego. Przed oczyma Berga, który wertuje skrupulatnie kartka po kartce dokumenty, pojawiają się także sceny z lat II wojny światowej, kiedy to pozostałe po kompozytorze pamiątki w niewyjaśniony sposób znikają z mieszkania w jednej z warszawskich kamienic.

 


Zawsze kiedy Berg natrafia na ślad, który mógłby doprowadzić go do odnalezienia cennego artefaktu pojawia się ktoś, kto usiłuje mu w tym przeszkodzić. Tak jest także tym razem. Tajemniczy osobnicy włamują się do mieszkania kobiety, od której otrzymał zlecenie. Dziennikarz szybko zdaje sobie sprawę, że ktoś śledzi każdy jego krok. I tym razem Krzysztof Bochus nie oszczędził swojemu bohaterowi dramatycznych przeżyć.  Niebezpieczeństwo zagraża jego dziewczynie, lubiącej chodzić własnymi ścieżkami, Miłce. Wszystko to sprawia, że w pewnym momencie Adam waha się jak powinien postąpić.

Fabuła obfituje w szereg zaskakujących zwrotów akcji. Nie brakuje również ciekawostek historycznych związanych oczywiście z życiem i twórczością genialnego kompozytora Adam Berg, mimo przeciwności, krok po kroku odsłania kolejne elementy układanki, które mogą doprowadzić go do celu. Aby zdobyć jak najwięcej informacji zmuszony jest do kilku wyjazdów zagranicznych. Ślady do pamiątek po Chopinie prowadzą do Niemiec i Estonii, a kończą się aż na Majorce. Połączenie historii i fikcji, poszukiwanie przygód i przedmiotów o wielkiej wartości historycznej… Nie trudno zauważyć, że autorowi nieobce były powieści Zbigniewa Nienackiego, kto wie może i on zaczytywał się kiedyś w przygodach Pana Samochodzika? Polecam.

 

Wydawca: Skarpa Warszawska

Cykl: Adam Berg (tom 4)

ISBN: 978-83-67093-38-5

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 363
[1] Recenzje powieści kryminalnych Krzysztofa Bochusa: http://www.zapomnianabiblioteka.pl/search/label/Krzysztof%20Bochus


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz