sobota, 26 marca 2022

„Fryderyk Florian Skarbek”

„Biblioteka edukacyjna Centrum Pieniądza NBP”

„Biblioteka edukacyjna Centrum Pieniądza NBP” to zainaugurowany w 2020 roku cykl wydawniczy składający się z kilku serii tematycznych, mających na celu popularyzowanie wiedzy na temat polskiego dziedzictwa ekonomicznego oraz zagadnień prezentowanych na ekspozycji stałej. Publikacje mają charakter popularnonaukowy i są adresowane do szerokiego grona odbiorców. Założeniem „Biblioteki edukacyjnej Centrum Pieniądza NBP” jest przedstawienie wybranych zagadnień z zakresu numizmatyki, historii pieniądza, bankowości centralnej, gospodarczych dziejów państwa i osiągnięć polskiej myśli ekonomicznej.

Seria „Biografie” prezentuje dokonania wybitnych polskich działaczy gospodarczych i społecznych, bankowców i ekonomistów, osób związanych z bankowością centralną i prywatną, skarbowością, finansami oraz szeroko rozumianą polityką gospodarczą. Prezentacja biogramów i działalności znakomitych reformatorów gospodarczych umożliwia spojrzenie na szerszy kontekst polskiej myśli ekonomicznej i historii pieniądza. Nowa seria wydawnicza Centrum Pieniądza NBP nawiązuje także do serii monet kolekcjonerskich NBP pn. „Wielcy polscy ekonomiści”, emitowanych od 2017 r. dla upamiętnienia wybitnych postaci, których koncepcje oraz dorobek naukowy miały kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki, finansów i społeczeństwa.

Wydawca: Departament Edukacji i Wydawnictw NBP

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka