czwartek, 3 lutego 2022

„Chcesz cukierka? Idź do Gierka”

 

Małgorzata Czapczyńska, Marcin Ziętkiewicz „Chcesz cukierka? Idź do Gierka”

Wspomnienia z dzieciństwa w złotej dekadzie gierkowskiej

 

Złota dekada gierkowska to czas, w którym społeczeństwo odczuło poprawę warunków życia w Polsce. Sklepy były lepiej zaopatrzone, a pensje wzrosły. Ta stabilizacja nie trwała jednak długo. Po kilku latach pozorny dobrobyt przerodził się w problemy gospodarcze, z którymi rządzący nie potrafili sobie poradzić. Rosnąca frustracja wśród Polaków coraz bardziej dawała o sobie znać. Jednak dla tych, którzy w latach 70. i 80. byli dziećmi, dekada gierkowska jawiła się jako beztroski czas.

Autorzy, dzieci z epoki Gierka, wspominają, że dzieciństwo nie było tylko grą w kapsle i podchody, gumami donald czy pierwszym łykiem pepsi-coli. Z tego czasu pamiętają także zbieranie ziemniaków w ramach czynów społecznych zamiast lekcji i pochody pierwszomajowe, które dla dzieci były jedynie atrakcjami, a nie wyrazem poparcia dla komunistycznych władz. W nostalgii za młodością wspominają również mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1982 roku czy koncerty kultowych wówczas zespołów: Perfect, Lady Pank czy Maanam.

 


Przypomnij sobie atmosferę lat 70. i wczesnych 80. z perspektywy dziecięcego i młodzieńczego świata, do którego nie docierały szarzyzna i mizeria PRL-u. Poznaj i poczuj klimat dzieciństwa i młodości swoich rodziców, a rozmowy zaczynające się od „za moich czasów…” już nigdy nie będą dla ciebie zagadką.

 

Źródło:

http://pascal.pl/chcesz-cukierka-idz-do-gierka--wspomnienia-z-dziecinstwa-w-zlotej-dekadzie-gierkowskiej,2,7377.html

Więcej o książce:

https://kultura.onet.pl/fragmenty-ksiazek/malgorzata-czapczynska-i-marcin-zietkiewicz-chcesz-cukierka-idz-do-gierka-wspomnienia/82cbt8e

http://annasikorska.blogspot.com/2022/01/magorzata-czapczynska-i-marcin.html

 

Wydawca: Pascal

ISBN: 978-83-8103-873-7

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 272Brak komentarzy:

Prześlij komentarz