poniedziałek, 5 lipca 2021

„Panika na Kapitolu”

 

Tadeusz Dołęga-Mostowicz „Panika na Kapitolu”

Teksty niewydane

 

Tadeusz Dołęga-Mostowicz zapisał się w historii polskiej literatury jako jeden z najchętniej czytanych pisarzy okresu międzywojennego. Nim jednak zasłynął jako autor „Kariery Nikodema Dyzmy” czy „Znachora”, już w 1924 roku na łamach dziennika „Rzeczpospolita” zaczęły pojawiać się jego błyskotliwe felietony. Konsekwencją tekstów, w których nigdy nie szedł na kompromisy było dramatyczne wydarzenie do jakiego doszło kilka lat później. Dołęga-Mostowicz został porwany, wywieziony poza Warszawę i brutalnie pobity. Tylko dzięki wyjątkowemu zbiegowi okoliczności udało mu się ocalić życie. Od tamtej chwili jednak zaczął nosić się z myślą o zaprzestaniu działalności dziennikarskiej. Szybko znalazł pomysł na dalszą karierę i zajął się pracą literacką. Jego kolejne powieści, choć poważni krytycy z rzadka wystawiali im entuzjastyczne recenzje, zapewniły Mostowiczowi niezwykłą popularność, pieniądze i rzesze wielbicieli.

 


W kolejnym tomie niewydajnych tekstów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza zamieszczono kilkadziesiąt artykułów, które w mniejszym lub większym stopniu poruszają problematykę związaną z polityką zagraniczną. Pełne trafnych obserwacji teksty Mostowicza, przesycone są ironią i humorem. Autor nie stronił od poruszania drażliwych tematów. Niemal każdy z felietonów zakończony jest trafną, zaskakującą pointą. Nie trudno zauważyć, że w orbicie zainteresowań Mostowicza-publicysty znajdują się także sprawy polskie. Autor odnosi się między innymi do konfliktu polsko-litewskiego jak również zauważa niebezpieczeństwo grążące Polsce i Europie ze strony ZSRR.

Z felietonów przebija niechęć autora do rządów sanacyjnych i środowiska związanego z Józefem Piłsudskim. „Panika na Kapitolu” jest czwartym z kolei tomem niepublikowanych tekstów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, który trafił na półki księgarń dzięki Wydawnictwu Akademickiemu Dialog. W serii ukazały się również tomy: „Niewiasty, bądźcie ostrożne”[1] „Zły system”[2] a także „Abstynenci z premedytacją”[3]. Rozległa tematyka zebranych w nich krótkich form dziennikarskich świadczą o tym, że autor spod którego pióra wyszły, mimo stosunkowo młodego wieku był już niezwykle wszechstronnym publicystą. Polecam.

Źródło:

https://wydawnictwodialog.pl/panika-na-kapitolu--teksty-niewydane,133,2434.html

 

Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Dialog

ISBN: 978-83-8002-849-4

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 208



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz