czwartek, 1 lipca 2021

„Kaplica Zygmuntowska na Wawelu - Piękno zaklęte w kamieniu”

Jacek Kubiena, Ireneusz Płuska

„Kaplica Zygmuntowska na Wawelu - Piękno zaklęte w kamieniu”

Album poświęcony perle polskiego renesansu na Wawelskim Wzgórzu – Kaplicy Zygmuntowskiej. Po tym niezwykłym miejscu  oprowadza nas  prof. Ireneusz Płuska, który opracował i nadzorował konserwację kaplicy przy pomocy najnowszych metod. W albumie możemy przyglądnąć się najbardziej znanym zabytkom Kaplicy, zachwycić się jej detalami  oraz zajrzeć tam, gdzie na co dzień zwiedzający nie mają wstępu.

Kaplica Zygmuntowska, określona przed prawie stu laty przez niemieckiego historyka sztuki Augusta Essenweina „perłą renesansu z tej strony Alp”, jest bez wątpienia jednym z najdoskonalszych dzieł renesansowej architektury oraz rzeźby, nie tylko w Polsce, ale i w całej środkowej Europie. W istocie kaplica jest najpiękniejszą budowlą w stylu włoskiego odrodzenia poza Italią i zachwyca nawet włoskich znawców sztuki. Wartość zabytkową ma tym większą, że zachowała swój wygląd pierwotny, bez większych późniejszych przekształceń stylistycznych.

Twórca kaplicy, wybitny  architekt i rzeźbiarz z Florencji Bartolomeo Berrecci zatrudnił do jej budowy aż 30 kamieniarzy. W trakcie budowy współpracował  z innymi sławnymi rzeźbiarzami: Giovannim Cinim oraz Janem Marią Padovano. Budowla wzniesiona na planie kwadratu symbolizuje łączność między wszechświatem, Stwórcą i naturą. Góra kaplicy nakryta kopułą na podobieństwo nieba z charakterystyczną latarnią ugwieżdżoną rozetami symbolizuje nieśmiertelność. Część dolna mieszcząca ołtarz i nagrobki króla Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki symbolizuje sferę ziemską. Całą kaplicę Zygmuntowską pokrywa wspaniała, rzeźbiona w piaskowcu dekoracja, nawiązująca do motywów antycznych.

Inspiracją do przygotowania tego albumu było przede wszystkim pozyskanie bogatego materiału archiwalnego, związanego z kompleksową konserwacją kaplicy, przeprowadzoną w latach 2002–2004 przez artystów konserwatorów skupionych w Międzyuczelnianym Instytucie Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Warszawa – Kraków. Autorem zdjęć jest Jacek Kubiena, wielokrotnie nagradzany fotograf i dokumentalista, od kilkudziesięciu lat związany z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Album w polsko – angielskiej wersji językowej.

Wydawca: Wydawnictwo M

ISBN: 978-83-8043-275-8