poniedziałek, 19 lipca 2021

„Dwór Polski. Kresy i polityka wewnętrzna”

 

Tadeusz Dołęga-Mostowicz „Dwór Polski. Kresy i polityka wewnętrzna”

Teksty niewydane

 

„Dwór Polski. Kresy i polityka wewnętrzna” to już piąty tom tekstów niewydanych Tadeusza Dołęgi-Mostowicza jakie ukazały się dzięki Wydawnictwu Akademickiemu Dialog. Podobnie jak w poprzednich tomach, również w niniejszym, zamieszczono kilkadziesiąt krótkich form dziennikarskich, jakie wyszły spod pióra tego niezwykle utalentowanego literata w okresie kiedy współpracował z dziennikiem „Rzeczpospolita”, czyli w połowie lat 20. ubiegłego wieku. Tym razem przeczytamy jednak znacznie więcej tekstów publicystycznych poświęconych problematyce Kresów Wschodnich.

 


Jesteśmy świadkami swoistego renesansu twórczości pisarza, którego szczyt popularności przypadł na okres tuż przed wybuchem II wojny światowej. W księgarniach pojawia się coraz więcej wznowień rozchwytywanych przez naszych pradziadków powieści. Należy jednak pamiętać, że „Znachor”, „Profesor Wilczur”, „Pamiętnik pani Hanki” czy „Kariera Nikodema Dyzmy” to tylko część bogatego dorobku pisarza, którego błyskotliwa kariera została tragicznie przerwana we wrześniu 1939 roku, w granicznym miasteczku Kuty.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz był bystrym obserwatorem przemian zachodzących w życiu polskiego społeczeństwa. Pochylał się nad sprawami ziemiaństwa, inteligencji, a także najuboższych mieszkańców kraju. Zauważał trudności mieszkańców pałaców i dworków w przystosowaniu się do nowej rzeczywistości. Felietonista „Rzeczpospolitej” krytykował nieprawidłowości w przedsiębiorstwach państwowych a także dostrzegał problemy związane z postępującym bezrobociem. Bezkompromisowa postawa przysparzała mu wielu wrogów. Nie trudno zauważyć, że wiele z okraszonych dowcipnymi pointami tekstów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jest aktualnych również i dziś. Polecam.

 

Źródło:

https://wydawnictwodialog.pl/dwor-polski--kresy-i-polityka-wewnetrzna--teksty-niewydane,133,2620.html

  

Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Dialog

ISBN: 978-83-8002-931-6

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 178



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz