niedziela, 5 maja 2019

Świętokrzyskie regionalia (cz. 63)

Paulina Godula, Jacek Koba, Edyta Nowicka (red.)
„Dąb Bartek. Nasz wspólny znajomy”

Dąb Bartek doczekał się publikacji poświęconej tylko jemu. Nadleśnictwo Zagnańsk w ramach projektu ochrony, zachowania i promocji pomnika przyrody dębu Bartka finansowanego ze środków Lasów Państwowych - funduszu leśnego wydało publikację o tym legendarnym pomniku przyrody. Opisano w niej najważniejsze aspekty związane z drzewem, w tym historię, publikacje o nim, znaczenie w kulturze, dzieje ochrony, konserwacji i zachowania – łącznie z rozmnażaniem in vitro i projektem „Bartek 3D”. Zawarto w niej również najważniejsze informacje dla turystów, kalendarium i bibliografię. Interesującymi elementami są archiwalne zdjęcia, a także nowoczesne infografiki ujmujące zagadnienia porównania dęba Bartka z innymi pomnikami przyrody, jego parametry oraz potomków.

Prace ochronne przy dębie Bartku, w których brali udział uczniowie
Technikum Leśnego w Zagnańsku, 1978 r.

Oficjalna strona Bartka:

Kamera on-line: